Koniec lata zwiastuje także koniec rozkwitu i wzrostu. Niemniej jednak to bardzo intensywny okres dla ogrodu i niektórych roślin. Kiedy zaczną opadać pierwsze liście z drzew, należy przygotować się do porządków i prac, które trzeba wykonać jeszcze przed pierwszymi płatkami śniegu. Warto sprawdzić, czy mamy sprawne i odpowiednie narzędzia, ponieważ czeka nas mnóstwo intensywnej pracy podczas całej pory roku.


Co zrobić z roślinami?

Jesień to czas, kiedy niektóre rośliny zakwitną dopiero na wiosnę, jednak dla niektórych to czas rozkwitu, zwłaszcza dla roślin zimozielonych i bylinów. To dobry moment, aby o nie zadbać. Podczas intensywnych opadów warto na bieżąco sprawdzać stan gleby, ponieważ to idealny okres na sadzenie nowych roślin. Co więcej, nie będzie trzeba poświęcać tyle czasu na podlewanie, jedynie należy pamiętać o nawadnianiu roślin domowych i tych w donicach ceramicznych.


Warto pamiętać, że nie wszystkie dary ogrodu nadają się do wyrzucenia. Opadłe liście z drzew można włożyć do kompostownika, dzięki czemu otrzymamy naturalny nawóz.  Można je też zgrabić na niewielkie stosy, gdzie biedronki i jeże znajdą zimowy schron. W przypadku drzew iglastych takich jak sosna, opadłe igły można wykorzystać jako ściółka dla roślin zimozielonych. Jesień to także odpowiedni moment na przycinanie krzewów i bylin, które latem mogły znacząco wzrosnąć. Dzięki takim działaniom można wnieść powiew świeżości do ogrodu i odzyskać kontrolę nad naturą.


Niechciane chwasty pojawiają się praktycznie do momentu pojawienia się śniegu. Jesień to dobry moment na ich intensywne pielenie. Warto zwrócić uwagę także na trawę. Ostatnie koszenie w roku powinno odbyć się na przełomie października i listopada. Niezwykle istotne jest, aby nie zostały na nim żadne opadłe liście i gałązki. Do tego wystarczą najprostsze grabie, jednak do większych powierzchni warto zainwestować w dmuchawę, która znacząco przyspiesza cały proces.


Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Niektóre rośliny ogrodowe potrafią przetrwać zimę, jednak trzeba im w tym pomóc. Jak tłumaczy ekspert z firmy Erwas, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie specjalnej włókniny. Niezwykle istotne jest, aby zrobić to zaraz po pierwszych przymrozkach. Po zakończeniu wszystkich prac należy wyczyścić i schować wszystkie narzędzia i meble ogrodowe tak, aby były gotowe na wiosnę. Początek tej pory roku to jeszcze bardziej intensywny czas dla ogrodu, dlatego warto się do niego odpowiednio wcześniej przygotować.