Klimatyzacja jest bardzo przydatna, niezależnie od pory roku. W ciepłe dni urządzenie to gwarantuje ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu, a w zimne dni, jeżeli urządzenie posiada odpowiednie elementy grzejne, możliwe jest nagrzewanie powietrza w pomieszczeniach. Jak dokładnie działa klimatyzacja oraz z czego jest zbudowana?

Budowa klimatyzatora, zasada ich działania i rodzaje

Klimatyzatory zbudowane są z dwóch wymienników ciepła, które tworzą parownik i skraplacz. Dodatkowo klimatyzator wyposażony jest w sprężarkę oraz zawór rozprężny. Ostatnimi elementami, z których zbudowane są klimatyzatory to dwa wentylatory. Odpowiadają one za przepływ powietrza wokół wymienników.

Zasada działania klimatyzatora jest dość prosta. Czynnik chłodniczy krąży między skraplaczem i parownikiem. W parowniku odbierane jest ciepło z pomieszczenia, zaś w skraplaczu oddawane jest one do otoczenia. Z kolei zawór rozprężny i sprężarka umożliwiają zmianę czynnika chłodniczego w fazę gazową lub ciekłą. Aby możliwy był proces parowania, z pomieszczenia odbierane jest ciepło, w trakcie skraplania zostaje ono oddawane na zewnątrz.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klimatyzatorów, których montażem zajmują się profesjonalne firmy, jak np. Klim-El z Ciemniewa w województwie Mazowieckim. Jednym z najpopularniejszych jest klimatyzacja typu split. Poza tym wyróżnić można klimatyzacje ścienne, przysufitowe, przypodłogowe, kanałowe, czy też kasetonowe.

Co zapewniają profesjonalne klimatyzatory?

Główna funkcją klimatyzacji jest oczywiście chłodzenie pomieszczeń. Poza tym klimatyzacja zapewnia odpowiednie osuszanie powietrza, a także jego filtrowanie. W niektórych systemach klimatyzacji możliwe jest również ogrzewanie powietrza.

Potrzeba użytkowania klimatyzacji bierze się stąd, że nie zawsze w pomieszczeniu znajduje się powietrze, które gwarantuje domownikom komfort termiczny. Wspomniany komfort termiczny odczuwany jest, gdy temperatura powietrza wynosi od 21 do 26 stopni Celsjusza, a jego wilgotność waha się w granicach 40-60%. Zadaniem klimatyzatora jest doprowadzenie do tego, aby powietrze w pomieszczeniu było w takim stanie. Najczęściej klimatyzator wykorzystywany jest w ciepłe dni, kiedy to ochładza nagrzane powietrze i usuwa nadmiar wilgoci z niego.

Poza automatyczna regulacją poziomu temperatury i wilgotności powietrza, klimatyzatory mogą oczyszczać powietrze z kurzu, bakterii, pyłów, a także nieprzyjemnych zapachów. Oczywiście, aby to było możliwe klimatyzacja musi posiadać odpowiednie filtry i jonizatory. Dodatkowo klimatyzacja może mieć wbudowane elementy grzejne, które ogrzewają pomieszczenie wówczas, gdy w pomieszczeniu jest niższa temperatura. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatna, kiedy jeszcze instalacja grzewcza nie pracuje, czyli w okresach przejściowych.