Poszukując wymarzonych mebli do aranżacji salonu, sypialni, kuchni czy łazienki, zwraca się uwagę przede wszystkim na wykorzystany do ich produkcji materiał oraz na szeroko rozumianą estetykę. Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że elementem, bez którego nie mogłaby istnieć żadna szafa czy też żaden regał, są drewniane kołki używane do łączenia ze sobą poszczególnych części. Z jakimi zatem informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Co decyduje o jakości kołków?


Kołki drewniane używane są do łączenia ze sobą komponentów meblowych. Nie powinien dziwić zatem fakt, iż czynnikiem bezpośrednio decydującym o ich jakości jest odporność mechaniczna. Kołki muszą poradzić sobie ze sporymi obciążeniami wynikającymi nie tylko z pełnionej funkcji, ale także ze sposobu ich montażu. Dlatego też, aby zagwarantować klientom najlepsze parametry wytrzymałościowe, elementy te wykonywane są z drewna bukowego, które dzięki swojej twardości i giętkości gwarantuje uzyskanie optymalnych rezultatów.

Podczas produkcji kołki poddawane są również procesowi ryflowania, odpylania i gratowania, a rzetelnie przeprowadzone sortowanie pozwala na skuteczne wyeliminowanie produktów niedoskonałych. Dzięki tak kompleksowemu podejściu do zamawiającego trafiają wyroby z najwyższej półki. Ogromną zaletą tego typu kołków meblowych jest także uniwersalność zastosowania. Bez żadnych obaw mogą być one użyte zarówno do montażu mebli wykonanych z drewna litego, jak i tych z płyt drewnopochodnych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Montaż kołków a kwestie techniczne


Do prawidłowego montażu kołków meblowych nie trzeba posiadać ani bardzo usystematyzowanej wiedzy z zakresu stolarstwa, ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy wyposażyć się w podstawowe akcesoria i uzbroić w podstawowe informacje, które z technicznego punktu widzenia, są jednak bardzo istotne. Za najważniejszą z nich należy uznać fakt, że dobrze dobrany kołek musi mieć średnicę równą połowie grubości łączonej nim płyty. Długość zaś powinna być cztery razy większa.

Uwzględniając te wytyczne, uniknie się przykrych sytuacji związanych m.in. z rozwarstwianiem się łączonej płyty lub ze zbyt dużymi luzami montażowymi. Wybór właściwego zestawu kołków nie będzie jednak stanowił wielkiego problemu. Jak podkreślają specjaliści z firmy Kabus, kołki drewniane występują w różnych średnicach - od kilku do nawet 20 mm. Najczęściej można się spotkać z wersją  gładką lub żłobkowaną. Co do zasady kołki meblowe zostają przygotowane do dowolnego cięcia albo jako gotowe - już pocięte na standardowe długości elementy.