Kominek w domu może spełniać kilka funkcji. Z jednej strony to element ozdabiający salon, z drugiej – źródło ciepła, które można w różnym stopniu wykorzystać (jako pomocnicze lub główne ogrzewanie). Jednak przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dowiedz się, co warto wiedzieć o użytkowaniu kominka w domu i jakie są możliwości wyboru. 

Jakie funkcje może spełniać kominek w domu?

Pierwsze skojarzenie zazwyczaj wiąże się z długimi jesiennymi lub zimowymi wieczorami z książką i kubkiem herbaty przy kominku. Jednak za tym przyjemnym obrazem kryje się wiele decyzji logistycznych, które trzeba podjąć, aby kominek mógł stanąć w Twoim domu. 

Kominek w domu może spełniać co najmniej 3 funkcje:

  • Po pierwsze może stanowić element ozdobny, uruchamiany okazjonalnie dla stworzenia nastroju lub ogrzania salonu w chłodniejszy jesienny wieczór.  
  • Po drugie może służyć jako pomocnicze źródło ciepła, uzupełniające pracę główne źródło ogrzewania. Pozwoli to w okresach przejściowych nieco zaoszczędzić na rachunkach za gaz lub opał. 
  • Po trzecie właściwie może stanowić główne źródło ogrzewania, jednak muszą mu towarzyszyć inne urządzenia, które nie są kominkami, pieca ani trzonami kuchennymi. A to ze względu na prawo obowiązujące w Polsce. 

Jaki kominek wybrać? Zamknięty czy otwarty?

Decydując się na budowę kominka, staniesz przed wyborem: kominek otwarty czy kominek zamknięty? Na czym polega różnica między tymi wersjami? 

  • Kominek otwarty to dobry wybór dla tych, którzy stawiają na estetyczny wygląd. W powszechnej opinii tego typu rozwiązanie znacznie lepiej prezentuje się w salonie niż inne wersje. Ponadto kominek otwarty jest zazwyczaj tańszy. Niestety, ma także minusy, gorzej wypada z perspektywy funkcjonalności, ponieważ nie jest w stanie ogrzać całego domu (80% ciepła ucieka przez komin), ponadto nie należy do najbardziej ekologicznych rozwiązań. 
  • Kominek zamknięty z kolei to dobry wybór dla tych, którzy stawiają na nowoczesność. Przy pomocy wkładów z płaszczem wodnym albo wkładów DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza bez problemu możesz ogrzać cały dom. Jak zapewniają producenci, kominki ze specjalnymi wkładami nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców, a także gwarantują komfort użytkowania, ponieważ nie trzeba kontrolować ich działania. Bez problemu mogą pracować także w nocy. 

Jakie rodzaje kominków są dostępne na rynku? 

Ponadto przeglądając oferty, na pewno natrafisz na kilka rodzajów kominków i różne podziały. Jeden z nich wymyślili Francuzi, którzy sklasyfikowali kominki ze względu na długość działania jednego wkładu. W ten sposób powstały trzy rodzaje: kominki działające ponad 10 godzin, do 10 godzin i te działające przez czas nieokreślony. Warto zaznaczyć, że ostatnia wersja przeznaczona jest tylko do użytku okazjonalnego (kominki dekoracyjne). 

Istotne jest również paliwo, którym będziemy „karmić” kominek. Tutaj mamy do wyboru:

  • kominki na drewno, które są dość tanie, ale wymagają ciągłej uwagi użytkownika,
  • kominki elektryczne, które uznawane są za jedne z najbezpieczniejszy, a jednocześnie najdroższych w użytku,
  • kominki na gaz, które są dość drogie, jednak dobrze prezentują się w kwestiach montażu i bezpieczeństwa,
  • biokominki, które korzystają z biopaliwa, wyróżnia mobilność i estetyka, niestety ich ocenę zaniża kiepska wydajność. 

Jak możesz zauważyć, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy od tego, czego będziesz oczekiwał od kominka w swoim domu, estetycznego wyglądu, czy może funkcjonalności. Pamiętaj jednak, że eksperci raczej odradzają oparcia głównego ogrzewania na działaniu kominka. Znaczne lepiej potraktować go jako dodatkowe źródło ciepła. 

Gdzie postawić kominek domowy?

Kolejna istotna kwestia to, gdzie postawić kominek. Na początku warto podkreślić, że najlepiej planować wstawienie kominka do domu już na etapie samego projektu. Wówczas cały proces przebiegnie sprawniej, a projektanci i architekci będą mieli znaczne większe pole do popisu. 

Kominek w domu powinien znajdować się w pobliżu komina. Zgodnie z wytycznym przewód kominowy nie powinien przekraczać 2 metrów. Jeśli chodzi o ulokowanie kominka w salonie, to panuje tu totalna dowolność. Kominek może znaleźć się przy ścianie, w rogu, a nawet na środku. Do bardziej ekscentrycznych decyzji należy niewątpliwie postawienie kominka w łazience. Najważniejsze, żeby urządzenie było tak ulokowane, żeby nie utrudniać życia domownikom i zachowywać wszelkie normy bezpieczeństwa.