Smart Home, czyli inteligentny dom, oznacza zbiorczą nazwę dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Jego mieszkańcy mogą się z nim porozumieć i wydawać mu różnego rodzaju polecenia. Jego podstawą jest tzw. internet rzeczy, czy zespół przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z mieszkańcami. Jakie są zalety posiadania inteligentnego domu?

Produkty inteligentnego domu

Na inteligentny dom składa się wiele różnych urządzeń. Jedne odpowiadają za bezpieczeństwo, inne poprawiają komfort, a jeszcze inne dają konkretne oszczędności. Jakie komponenty tworzą inteligentny dom? Mogą to być inteligentne gniazdka, pozwalające włączać i wyłączać urządzenia elektryczne, ustalać harmonogram i monitorować użycie energii. Za pomocą smartfona, można regulować jasność i barwę inteligentnego oświetlenia. Do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach służy inteligentne ogrzewanie. Ponadto w domu wykorzystać można inteligentne czujniki: dymu, gazu, temperatury, inteligentne kamery do monitoringu oraz systemy alarmowe. Wszystkie inteligentne urządzenia mogą być wykorzystywane pojedynczo lub można je łączyć w zestawy inteligentnego domu.

Jak działa inteligentny dom?

Wykorzystywane inteligentne urządzenia łączą się ze sobą lub z centralką za pomocą kabli (w systemie przewodowym) lub jednej z bezprzewodowych technologii. Czasem do pojedynczych komponentów wykorzystuje się też technologię Bluetooth. Systemy inteligentnego domu mogą wykorzystywać łączność radiową na niestandardowym paśmie albo też korzystać z jednego ze standardów komunikacyjnych: Wi-Fi lub Z-Wave/ZigBee. Protokoły łączności umożliwiają komunikowanie się urządzeń i komponentów między sobą, tworząc system inteligentnego domu, Centrala inteligentnego systemu, podłączana do sieci Internet, umożliwia komunikowanie się z inteligentnym budynkiem z każdego zakątka na Świecie, za pośrednictwem aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie lub tablecie.

Zalety posiadania inteligentnego domu

Korzyści płynące z inteligentnego domu są ogromne. Inteligentny dom to przede wszystkim poprawa komfortu mieszkania. Nie podnosząc się z kanapy, można zwiększyć temperaturę w salonie, przyciemnić oświetlenie i odtworzyć ulubioną muzykę. Czynności te można wykonać także zdalnie, już przy wychodzeniu z pracy. Kolejną zaletą posiadania inteligentnego domu jest bezpieczeństwo. Wykorzystywane systemy opierają się nie tylko na monitoringu wizyjnym, ale też na zaawansowanych czujnikach. Mogą one wykrywać ruch w pustym domu, otwarcie okien lub drzwi, pożary, zalania lub ulatniający się gaz. Możliwość zdalnego wyłączania pozostawianych urządzeń wiąże się też z określonymi oszczędnościami. W obniżeniu opłat pomagają aplikacje Smart Home, które monitorują użycie energii i wskazują urządzenia, które nie są energooszczędne.