Ogrzewanie domu oraz wody użytkowej to proces, z którym musimy zmagać się na co dzień, zwłaszcza mieszkając w domu jednorodzinnym. Jednymi z najczęściej spotykanych urządzeń, które mają właśnie takie zadania, są gazowe kotły grzewcze. Jest to rozwiązanie posiadające nie tylko sporą ilość zalet, ale również występujące w różnych rodzajach o rozmaitych zastosowaniach. Poznajmy najważniejsze informacje dotyczące gazowych kotłów grzewczych.

Najważniejsze rodzaje kotłów gazowych

Kocioł gazowy jest urządzeniem, które możemy podzielić w zasadzie na kilka sposobów. Pierwszy z nich odnosi się do sposobu montażu, gdzie wyróżniamy zarówno kotły wiszące, jak i stojące. Te dwa typy różnią się od siebie przede wszystkim gabarytami, ponieważ ,jak wiadomo, na ścianie nie możemy umieścić zbyt dużego oraz ciężkiego kotła. W kategorii kotłów gazowych możemy wyróżnić także kotły z otwartą bądź zamkniętą komorą spalania oraz kotły kondensacyjne. Najważniejszym jednak kryterium w kontekście podziału kotłów gazowych jest to, które dotyczy możliwości grzewczych. Występują tutaj bowiem kotły jednofunkcyjne mające za zadanie ogrzewać wodę w kranach oraz dwufunkcyjne posiadające również możliwość zasilenia ciepłem systemu centralnego ogrzewania, a więc grzejników znajdujących się w naszym domu.

Jakie zalety posiadają kotły gazowe?

Jedną z największych zalet dotyczących stosowania kotłów gazowych, których montażem, reperacją i sprzedażą zajmują się pracownicy firmy BTS Plus z Gdańska jest niewątpliwie stosunkowo niska cena paliwa w porównaniu z innymi urządzeniami grzewczymi zasilanymi na przykład prądem elektrycznym bądź paliwami stałymi. Kotły gazowe to również rozwiązanie, które nie wymaga od nas stałej obsługi, ponieważ cały proces ogrzewania wody odbywa się tutaj w sposób automatyczny. Paliwo, jakim są zasilane tego typu kotły, czyli gaz ziemny, to również bardzo przyjazne dla naszego środowiska naturalnego rozwiązanie, ponieważ wypala się on praktycznie całkowicie, nie wysyłając do atmosfery dużej ilości szkodliwych substancji (w postaci na przykład tlenku siarki oraz pyłów).

Czy w kotle gazowym może dojść do usterki?

Niestety, kotły gazowe podobnie jak inne urządzenia tego typu składają się z wielu różnych części i może dojść w nich do niespodziewanych usterek. Jedną z najczęściej spotykanych awarii kotłów gazowych jest zabrudzenie filtra, które może doprowadzić do niemożności ogrzania wody, a co za tym idzie nieprawidłowej pracy kotła. Zapowietrzenie instalacji grzewczej bądź też samego kotła może z kolei prowadzić także do problemów z jego uruchomieniem lub samoczynnym wyłączaniem się w trakcie pracy. Awaria termostatu to natomiast problem mogący doprowadzić do zbyt mocnego lub zbyt niskiego poziomu nagrzewania wody użytkowej oraz instalacji grzewczej.