Ogród jest miejscem, które wykorzystujemy zarówno w celach rekreacyjnych, jak i na inne sposoby. Niektórzy z nas posiadają w nich własne ogródki, z których biorą warzywa do jedzenia. Zanim jednak ozdobimy ogród kwiatami oraz będziemy mogli cieszyć się smakiem własnych warzyw, należy zaopatrzyć się w odpowiednie nasiona. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu nasion?

O czym pamiętać przed kupnem nasion warzyw i kwiatów?

Wybierając się do sklepu po nasiona kwiatów i warzyw, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jakie dokładnie kwiaty i warzywa chcemy mieć. Wyboru konkretnych roślin należy dokonać przed udaniem się do sklepu, ponieważ gdy ujrzymy ilość oferowanych produktów przed sklepy ogrodnicze, to trudno będzie nam zdecydować się na konkretne towary.

Kupując nasiona kwiatów, warto jest wcześniej zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy osiągnąć. Rośliny można wybierać pod rozmaitymi względami. Niektórym osobom może zależeć na tym, aby nie wymagały one dużo pracy przy nich, a innym żeby kolory kwiatów pasowały do siebie. Kupując nasiona kwiatów dobrze jest także zwrócić uwagę na czas ich kwitnienia. Jeśli jest on zróżnicowany, zagwarantuje to ciekawe prezentowanie się ogrodu przez cały sezon.

Wybierając nasiona warzyw, które oferuje m.in. Hurtownia Ogrodnicza Jacek Świętek, warto zastanowić się nad tymi, które najchętniej jemy i są dla nas najsmaczniejsze. Jednak sklepy ogrodnicze posiadają w swoim asortymencie wiele odmian jednego gatunku warzyw, dlatego wcześniej warto zorientować się, które będą dla nas najlepsze. Poszczególne odmiany jednego gatunku warzyw różnią się od siebie smakiem, wymogami uprawowymi, a także terminem dojrzewania. W związku z tym wyboru poszczególnych nasion kwiatów i warzyw należy dokonać zanim pójdzie się do sklepu.

Co zawierają informacje na opakowaniach?

Kupując paczki z nasionami warto przyjrzeć się oznaczeniom, które są na nich umieszczone. Na początek należy przyjrzeć się pieczątce, która informuje nas o numerze partii oraz terminie przydatności nasion do wysiewu. Oglądając opakowanie warto również zwrócić uwagę na stosunek wagi nasion do ceny. Często bywa tak, że wybieramy minimalnie tańsze nasiona, jednakże jest ich mniej w opakowaniu i musimy kupić więcej takich paczek z nasionami.

Oprócz tego, szczególnie powinniśmy zainteresować się oznaczeniami skrótowymi na opakowaniach. Wśród najpopularniejszych znajdziemy:

      ·         MIX,

      ·         F1,

      ·         jakość WE.

Skrót MIX oznacza mieszankę nasion jednego gatunku, z tym, że mogą one się różnić między sobą np. kolorem. Skrót F1 oznacza odmianę mieszańcową o specjalnych cechach. Określenie jakość WE znajduje się na opakowaniach nasion, które spełniają normy Wspólnoty Europejskiej. To oznaczenie stosuje się tylko do gatunków wytypowanych przez Wspólnotę.

Na opakowaniach roślin znajdziemy również inne oznaczenia, wśród których można wyróżnić:

      ·         nasiona ekologiczne,

      ·         nasiona zaprawiane,

      ·         nasiona inkrustowane,

      ·         nasiona zaprawiane ziołami,

      ·         nasiona otoczkowane,

      ·         nasiona pakowane hermetycznie,

      ·         taśma nasienna.