Jedną z najpowszechniej wykorzystywanych metod wykończenia podłogi drewnianej jest lakierowanie. Zabieg ten stosowany jest nie tylko ze względów wizualnych, lecz również w celu zabezpieczenia podłogi przed uszkodzeniami. Zanim zaczniemy lakierować drewnianą podłogę warto zastanowić się nad tym, jakie narzędzia są niezbędne do wykonania tego zabiegu oraz jak przebiega lakierowanie?

Co należy wiedzieć o lakierowaniu podłogi drewnianej?

Zanim rozpoczniemy prace polegające na lakierowaniu podłogi drewnianej warto jest zapoznać się z kilkoma informacjami związanymi z tą czynnością. Po co tak właściwie lakieruje się podłogi? W wielu domach podłogi wykonane są z drewna, które nadaje wnętrzu ciekawego stylu i charakteru, jednakże chcąc cieszyć się długi czas eleganckim wyglądem drewnianej podłogi, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się lakierowanie, które jest bardzo skuteczną metodą zabezpieczenia drewnianej podłogi przed uszkodzeniami. Poza tym dostępne na rynku produkty do lakierowania podłogi zawierają technologie gwarantujące uzyskanie powierzchni odpornych na ścieranie i zarysowania.

Podejmując się lakierowania podłogi drewnianej należy również zaopatrzyć się w narzędzia, które umożliwią przeprowadzenie tej czynności. Do niezbędnych narzędzi należą:

      ·        cykliniarka,

      ·        szlifierka kątowa,

      ·        szlifierka taśmowa lub papier ścierny,

      ·        wałki,

      ·        pędzle,

      ·        szpachle.

Jeśli nie mamy tych narzędzi warto jest skorzystać z usług fachowców, którzy tak, jak Zakład parkieciarsko cykliniarski doskonale znają się na lakierowaniu podłogi i posiadają wszystkie sprzęty potrzebne do jego wykonania.

Etapy lakierowania drewnianej podłogi

Lakierowanie podłogi składa się z kilku kroków. Pierwszy z nich jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu podłoga, która zamierzamy lakierować musi zostać kilka razy przeszlifowana papierem ściernym. Podczas każdego kolejnego szlifowania należy używać papieru ściernego o większej gradacji niż poprzednio. Do pierwszego szlifowania wykorzystuje się papier ścierny o gradacji 36-40, zaś do ostatniego szlifowania używa się papieru ściernego o uziarnieniu 80-100.

Drugim krokiem w trakcie lakierowania podłogi jest uszczelnienie zeszlifowanego parkietu szpachlą. Szpachla służy do wyrównywania powierzchni podłogi i wypełni luki między klepkami. Gdy tę czynność mamy za sobą, a powierzchnia po nałożeniu szpachli wyschła, można ponowie ją przeszlifować wykorzystując w tym celu papier ścierny o gradacji 120. Następnie parkiet należy wypolerować siatką polerską o gradacji 120. Po tej czynności można zamontować listwy ścienne.

Ostatnim etapem prac jest nałożenie na podłogę warstwy lakieru. Wykorzystując wałek moherowy z krótkim włosiem należy nanieść pierwszą warstwę lakieru. Podczas nakładania lakieru trzeba mieć na uwadze, aby nanosić go w równym tempie, jednostajnymi ruchami i w jednym kierunku. Cała warstwa lakieru musi zostać równomiernie rozłożona na całą powierzchnię podłogi. Jeżeli lakier jest już nałożony na podłogę, należy rozprowadzić go półsuchym wałkiem w kierunku przeciwnym do jego nakładania. Następne warstwy lakieru powinny być układane w ten sam sposób, jednakże między nakładaniem każdej kolejnej warstwy trzeba odczekać minimum 12 godzin. Oprócz tego, przed nałożeniem kolejnych warstw lakieru, warto jest przeszlifować powierzchnię. Szlifowanie między warstwowe zagwarantuje uzyskanie gładkiej powierzchni.