Wypoczynkowa, reprezentacyjna i gościnna – pokój dzienny spełnia wiele różnych funkcji w każdym mieszkaniu. Jednym z najważniejszych elementów przy jego projektowaniu jest zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia. Umiejętnie dobrane źródła światła mogą nie tylko służyć domownikom czy pięknie eksponować wyposażenie, ale też stać się ważną częścią wystroju wnętrza. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, jakie lampy najlepiej pasują do salonu. 

Oświetlenie pokoju dziennego – jaki typ lamp do salonu wybrać?

Sprzyjają relaksowi, pomagają się skupić i tworzą przyjemną atmosferę – lampy w salonie nie są już wyłącznie jednym z elementów aranżacji wnętrz. W nowoczesnych pomieszczeniach najlepsi projektanci stawiają obecnie na wiele różnych źródeł światła. Im więcej bowiem zróżnicowanych opraw, tym prościej stworzyć odpowiedni nastrój i wydobyć walory pokoju gościnnego. Warto pamiętać, że oświetlenie ma bardzo duży wpływ na przestrzeń każdego mieszkania.  

Zastanawiasz się, jakie oświetlenie do salonu wybrać? Pamiętaj, że musi zostać dopasowane do wielu różnych potrzeb. W dobrze wyposażonych sklepach meblowych możemy znaleźć wiele rodzajów lamp do pokoju dziennego. Poszczególne modele wyróżniają się wzornictwem, kolorystyką, parametrami oświetleniowymi, gabarytami czy też sugerowanym zastosowaniem. Jeśli chcesz, aby Twoje wnętrze rozbłysnęło pełnią blasku, to skorzystaj z najciekawszych rozwiązań.

Lampy sufitowe – podstawowe światło w salonie

Pełniące najbardziej praktyczną funkcję lampy sufitowe stanowią jeden z najważniejszych elementów aranżacyjnych każdego wnętrza. Zazwyczaj umieszczane są w centralnym punkcie pomieszczenia – na środku pokoju gościnnego. Gdy mamy do czynienia z oświetleniem do salonu i jadalni, to warto zdecydować się na oprawę ulokowaną tuż nad stołem, która zostanie dopasowana do jego wielkości i charakteru.

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje tego typu urządzeń. Pierwszym z nich są lampy wiszące do salonu, które zazwyczaj nie dają zbyt intensywnego światła i oświetlają jedno wybrane miejsce. Klasyczne żyrandole zaś mają zwykle za zadanie rozświetlić całe pomieszczenie. Decydując się na konkretną oprawę, powinniśmy kierować się ceną, kolorem, parametrami, wymiarami i stylem.  

lampy wiszące

Lampy podłogowe – dopełnienie oświetlenia sufitowego

Modele wiszące stanowią podstawowe źródło światła w każdym wnętrzu. Świetnie mogą je uzupełnić lampy podłogowe do salonu. To one bowiem podkreślają charakter aranżacji oraz tworzą odpowiednią atmosferę. Najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, gdzie oświetlenie sufitowe okazuje się niewystarczające.

Modele stojące nadają pokojowi gościnnemu stylu, charakteru, surowości i przytulności. Taka oprawa zazwyczaj wykorzystywana jest do stworzenia przyjemnego kącika do czytania czy też spokojnego wypoczynku. Zwykle lampy podłogowe cechują się wysokością od 150 do 180 centymetrów. Często wykorzystywane są do powiększenia niskich wnętrz. W sklepach znajdziemy opcje z kloszami, abażurami, reflektorami czy ozdobnymi żarówkami.

lampa podłogowa

Lampy stołowe – dla ozdoby salonu

Jaka oprawa świetlna odpowiada za tworzenie nastroju i stanowi dekorację pomieszczenia? Najczęściej obie funkcje łączą w sobie lampy stołowe do salonu. Pozwalają również doświetlić pewne strefy w pokoju gościnnym, które służą do czytania czy też oglądania telewizji. Gwarantują wiele możliwości, ponieważ można je swobodnie przestawiać i dopasowywać do zmieniającego się wnętrza czy wystroju.

W zależności od wybranego oświetlenia można uzyskać zarówno światło punktowe, jak i rozproszone. Lampy ozdobne do pokoju dziennego mają zazwyczaj nie więcej niż 100 cm wysokości. Aby podkreślić i wyeksponować fragment wnętrza można je umieszczać na stolikach, biurkach, konsolach czy półkach. Składają się zazwyczaj z dekoracyjnego klosza i równie ciekawych podstaw.

lampy stojące

Kinkiety – dodatkowe oświetlenie pokoju gościnnego

Nowocześni projektanci mówią jasno – dwa rodzaje źródeł światła to podstawa aranżacji. Kolejną z form łączących w sobie zadania dekoracyjne oraz uzupełniające są różnorodne kinkiety do salonu. Ich montaż zazwyczaj opiera się na zawieszaniu modeli parami po dwóch stronach wyposażenia, które zamierzamy uwypuklić i podkreślić.

Oświetlenie uzupełniające sprawdza się we wnętrzach o dużym metrażu. Charakteryzują się delikatnie rozproszonym światłem i realizacją funkcji, których nie są w stanie zagwarantować innego rodzaju lampy. Warto jednak pamiętać, że oprawa ta nie powinna być przypadkowa – musimy odpowiednio wcześniej zaplanować ich umiejscowienie i kształt.

kinkiety w salonie

Salon to wyjątkowe wnętrze, które powinno być funkcjonalne, dopasowane do różnych potrzeb i odpowiednio oświetlone. Dlatego też warto zdecydować się na różne źródła światła i wspólną aranżację modeli podłogowych, sufitowych i ozdobnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oprawach w różnych pomieszczeniach, to sprawdź, jakie lampy wybrać do sypialni.