Wybór odpowiednich drzew i krzewów do nasadzeń przy domu to ważna decyzja, która wpłynie na wygląd ogrodu oraz komfort mieszkańców. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, takich jak wielkość roślin, ich wymagania glebowe czy odporność na choroby. Razem ze specjalistą z Leszek Kempa Gospodarstwo ogrodniczo-rolne przedstawiamy kilka propozycji drzew i krzewów, które sprawdzą się w polskich warunkach klimatycznych.

Drzewa liściaste – naturalne piękno ogrodu

Drzewa liściaste to doskonały wybór dla osób ceniących sobie naturalne piękno ogrodu. Wśród nich warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak brzoza, olcha, dąb, dąb czerwony, grab, buk, jawor czy lipa. Drzewa te charakteryzują się różnorodnością kształtów i barw liści, a także atrakcyjnym wyglądem koron. Ponadto, większość z nich jest odporna na choroby i szkodniki oraz dobrze radzi sobie w polskim klimacie. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej przestrzeni dla rosnących drzew – niektóre z nich mogą osiągnąć imponujące rozmiary.

Krzewy ozdobne – urok kolorowych kwiatów

Krzewy ozdobne to doskonałe uzupełnienie ogrodu, które wprowadza dodatkowy kolor i życie. Wśród nich warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak winogrona, tuje, szmaragd, brabant, danika, kolumny, jałowce, płożące, berberysy, bukszpan, azalie, magnolia, rododendrony czy hortensje. Krzewy te charakteryzują się różnorodnością form i barw kwiatów oraz liści. Niektóre z nich mogą być wykorzystane jako rośliny żywopłotowe lub jako solitery w ogrodzie. Warto jednak sprawdzić wymagania glebowe i pielęgnacyjne poszczególnych gatunków przed dokonaniem wyboru.

Sadzonki żywopłotowe – ochrona i prywatność

Żywopłot to nie tylko element dekoracyjny ogrodu, ale także praktyczne rozwiązanie zapewniające ochronę przed wiatrem, hałasem czy niepożądanymi spojrzeniami sąsiadów. Wśród sadzonek żywopłotowych warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak tuje, ligustr, berberys, grab, świerk serbski, jodła koreańska, jodła kalifornijska, sosna czarna czy sosna żółta. Wybierając rośliny do żywopłotu, warto zwrócić uwagę na ich tempo wzrostu, gęstość oraz wymagania glebowe. Niektóre z nich mogą być bardziej wymagające w pielęgnacji, ale efekt końcowy z pewnością wynagrodzi trud.

Drzewa iglaste – zieleń przez cały rok

Drzewa iglaste dostępne w ofercie firmy Leszek Kempa Gospodarstwo ogrodniczo-rolne to doskonały wybór dla osób ceniących sobie zieleń przez cały rok. Wśród nich warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak świerk, sosna, modrzew, jodła koreańska czy jodła kalifornijska. Drzewa te charakteryzują się wiecznie zielonymi igłami oraz różnorodnością form i kształtów koron. Ponadto, większość z nich jest odporna na choroby i szkodniki oraz dobrze radzi sobie w polskim klimacie. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej przestrzeni dla rosnących drzew – niektóre z nich mogą osiągnąć imponujące rozmiary.