Szacuje się, że aż 40% Polaków cierpi na alergie różnego typu. Z roku na rok odsetek osób z podobnymi problemami jest coraz większy. Można więc śmiało powiedzieć, że alergia jest chorobą cywilizacyjną. Przykre objawy mogą dotknąć każdego niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Rodzi to wiele problemów w życiu codziennym. Jedną z częściej występujących nietolerancji jest alergia na kurz, roztocza oraz zarodniki pleśni i grzybów. Materac jest dla nich idealnym środowiskiem do życia. Czy istnieje alternatywa dla alergików?

Dlaczego w tradycyjnym materacu można znaleźć alergeny?

Każdy z nas spędza w łóżku średnio 8 godzin. Mimo że nasz umysł pogrążony jest w głębokim śnie, ciało ciężko pracuje, by się zregenerować – wydziela ciepło i wilgoć, która wchłaniana jest przez pościel i materac. Nikt z nas nie zmienia bielizny pościelowej codziennie, tak więc mnożą się w niej patogeny i roztocza, które przedostają się do materaca. Jeśli ten wyprodukowany jest z naturalnych tkanin takich jak np. włókna kokosowe czy owcza wełna, staje się doskonałym siedliskiem dla tychże alergenów. Czym osobie uczulonej grozi spanie na takim materacu?

Przede wszystkim nasileniem się objawów alergii – opuchnięciem oczu, ich łzawieniem czy zaczerwienieniem. Pojawiają się także kłopoty z układem oddechowym, który jest bardziej wrażliwy niż układ oddechowy zdrowego człowieka. Wszystko to powoduje obniżenie się jakości snu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Czy alergicy muszą się tak męczyć? Nie, wystarczy tylko kupić odpowiedni materac.

Materace antyalergiczne – recepta na spokojny sen alergika

Alergicy muszą wystrzegać się materacy wyprodukowanych z naturalnych materiałów. Najlepiej zaopatrzyć się w model lateksowy lub stworzony z pianki wysokoelastycznej. Są to tworzywa syntetyczne, które skutecznie uniemożliwiają rozwój mikroorganizmów oraz odprowadzają wilgoć i ciepło nagromadzone we wnętrzu materaca. Wszystko dzięki specjalistycznej konstrukcji, która ułatwia właściwą cyrkulację powietrza. Duży wybór materacy antyalergicznych można znaleźć w sklepie internetowym Pan Materac. Ponadto specjaliści pomogą w doborze odpowiednio twardego modelu.

Pokrowiec na materac – czy jest konieczny?

Alergicy powinni szczególną uwagę przywiązywać do zachowania czystości w łóżku. Ułatwiają to pokrowce na materace, które z łatwością można zdjąć i wyprać. Wiele z nich zapewnia osobom uczulonym dodatkową ochronę antyalergiczną. Część pokrowców posiada bowiem srebrne nici lub nasycona jest ekstraktami, które blokują rozwój roztoczy i innych drobnoustrojów. Dla zdrowego i spokojnego snu należy raz na jakiś czas wywietrzyć materac i przynajmniej raz w miesiącu zmienić pościel.