Chcąc zapewnić swoim roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu, musimy podjąć pewne inwestycje. Wybór odpowiednich produktów może jednak być problematyczny – szczególnie, jeśli uprawą zajmujemy się samodzielnie. Jednym z niezbędnych przedsięwzięć, które musimy podjąć, jest zakup właściwego materiału do ściółkowania gleby. Ściółkowanie zapewnia bowiem właściwy poziom wilgotności podłoża, zapobiega jego przegrzaniu się, a także stanowi zabezpieczenie przed chwastami. Dzięki tym funkcjom, możemy liczyć na szybki i obfity rozwój roślin w naszym ogródku. W celu ściółkowania wykorzystywana jest agrowłóknina i agrotkanina. Czym różnią się od siebie te materiały?

Charakterystyka i zastosowania agrowłókniny

Agrowłóknina to produkt, wykonany z polipropylenu. Dzięki nieregularnej strukturze włókien, rośliny zyskują nieograniczony dostęp do wody i powietrza. Ponadto, ten materiał ściółkowy stanowi świetną barierę ochronną przed wiatrem i mrozem. Jest bardzo wytrzymały, dzięki czemu zapewnia roślinom stabilność i bezpieczeństwo. Ma szerokie zastosowanie, dlatego występuje w różnych kolorach i gramaturach. Wyróżniamy przykładowo agrowłókninę białą, która stosowana jest w szczególności wiosną i zimą. Doskonale chroni ona bowiem rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na rynku dostępne są również agrowłókniny czarne, brązowe i zielone. Ich główną funkcją jest zapobieganie pojawieniu się chwastów i szkodników glebowych. Jak informują specjaliści z firmy Agro-Max, agrowłókninę możemy również stosować do ściółkowania gleby pomiędzy roślinami na rabatach, a następnie posypywać korą.

Kiedy powinniśmy wybrać agrotkaninę?

Agrotkanina również produkowana jest z polipropylenu. Jednakże do jej produkcji wykorzystywana jest inna metoda technologiczna. Ten materiał ściółkowy składa się z cienkich, lecz bardzo mocnych nitek – dlatego też agrotkanina jest mocniejsza, od agrowłókniny. Również występuje w różnych kolorach i gramaturach. Dzięki jej zastosowaniu, gleba zachowa odpowiednią pulchność i wilgotność, a przy tym będzie zabezpieczona przed powstawaniem chwastów. To wyjątkowo trwały i wytrzymały materiał, który pozwoli nam uzyskać obfite plony. Charakteryzuje się jednak wyższą ceną, niż nieco słabszy odpowiednik – agrowłóknina. Z tego powodu agrotkanina najczęściej stosowana jest w dużych hodowlach i ściółkach leśnych. W przypadku małych ogródków, które uprawiamy samodzielnie, agrowłóknina będzie zdecydowanie wystarczająca.