Meble tapicerowane cieszą się niesłabnącą popularnością. Są chętnie wybierane do salonów, sypialni czy nawet łazienek. Nadają wnętrzom indywidualnego charakteru, a przy tym są synonimem komfortu. Pozwalają na wypoczynek w domowym zaciszu, a dzięki ilości dostępnych na rynku rodzajów i kolorów obić możemy za ich pomocą stworzyć  nieskończone ilości aranżacji. Jak wybrać odpowiednie meble tapicerowane?

Meble tapicerowane – co do nich zaliczamy?

Meble tapicerowane to elementy wyposażenia wnętrz, które posiadają miękkie wypełnienie i pokryte są materiałem. Najczęściej stosowanymi materiałami obiciowymi są: żakard, skóra, welur, szenila oraz mikrofibra.

W salonach meblowych, takich jak Meble Targowa znajdziesz wiele narożników, foteli i krzeseł, sof, pufów oraz kanap pokrytych różnymi materiałami. Różnorodność dostępnych na rynku pokryć, ich faktur oraz kolorów pozwala każdemu klientowi odnaleźć mebel, który idealnie pasować będzie do aranżacji wybranego pomieszczenia. Każda tkanina może nadal tapicerowanej sofie lub kanapie zupełnie innego charakteru, dlatego meble tapicerowane znajdziesz zarówno we wnętrzach w stylu industrialnym, skandynawskim, jak i rustykalnym.

Jak skonstruowane są tapicerowane meble do salonu?

Meble tapicerowane zbudowane są z wytrzymałej drewnianej ramy, będącej solidnym rusztowaniem oraz miękkiego wypełnienia, pokrytego materiałem tapicerskim. To właśnie dzięki zastosowaniu wypełniacza siedziska mebli są tak wygodne. Jako wypełnienia zazwyczaj używa się pianki poliuretanowej, lateksowej lub memory. Najczęściej stosowany jest pierwszy rodzaj wypełnienia, ponieważ pianka PUR charakteryzuje się dużą elastycznością, zapewniając jednocześnie doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Do więcej, meble tapicerowane wypełnione tą pianką odporne są na odgniecenia, więc przez długi czas wyglądają jak nowe.

Obicie tapicerskie, czyli element wykończeniowy tych mebli może być gładkie lub pikowane. Nadaje ono niepowtarzalnego charakteru meblom i wspaniale komponuje się z wystrojem wnętrz. We wnętrzach utrzymanych w stylu glamour, doskonale sprawdzają się obicia pikowane, natomiast pomieszczenia w stylu industrialnym lub skandynawskim świetnie dopełniają obicia gładkie.

O stylu kanapy, narożnika lub fotela decydują także dodatki - nóżki, poduszki oraz podłokietniki. Nóżki mebli zazwyczaj wykonuje się z metalu  lub drewna i powinny także być dopasowane do charakteru pomieszczenia.

Rodzaje obić tapicerskich

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów obić mebli tapicerowanych, które wpływają na końcowy wygląd mebli. Jednym z popularniejszych materiałów, które często wybierają klienci, jest welur. Tkanina ta, choć nie należy do najtańszych, posiada wiele zalet, dlatego  ale zdecydowanie warta jest swojej ceny. Obite nią meble – na przykład sofy lub kanapy zyskują luksusowy charakter, a dzięki aksamitnej strukturze materiału meble te zapewniają wysoki komfort. Dodatkowo welur jest niezwykle wytrzymałym materiałem, który przetrwa wiele lat. Jego wadą jest natomiast trudność w utrzymaniu go w czystości – warto więc dobrze przemyśleć zakup tego rodzaju mebli, jeśli w domu przebywają zwierzęta czy małe dzieci.

Innymi popularnymi materiałami tapicerskimi są żakard, szenila oraz mikrofibra. Żakard jest tkaniną bardzo elegancką, a na rynku dostępny jest szeroki wybór wzorów. Materiał ten łatwo się czyści – można do wyprać i nie uszkodzi to jego struktury. Jest też bardzo odporny na ścieranie.

Szenila to z kolei dość gruba i bardzo wytrzymała tkanina. Przypomina ona wyglądem sztruks lub welur. Jeśli zdecydujemy się na zakup mebli pokrytych tym materiałem, warto pamiętać, by regularnie go odkurzać -  w przeciwnym wypadku zabrudzenia mogą wniknąć w głąb tkaniny i trudno będzie je usunąć.

Ostatnio duża popularnością cieszą się także meble pokryte mikrofibrą. Jest to idealna propozycja dla alergików, ponadto tkanina ta charakteryzuje się niezwykłą miękkością i elastycznością. Jest również łatwa do utrzymania w czystości.

Rzadziej wybieranym rodzajem obicia, głównie ze względu na wysoką cenę jest skora naturalna. Wielu osobom kojarzy się ona z luksusem, jednak nie zawsze jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Co prawda materiał ten pasuje do wielu stylów aranżacyjnych i dość łatwo się go czyści, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by nie stracił swojego blasku. Alternatywą dla skór naturalnych jest ekoskóra, jednak materiał ten nie jest już tak wytrzymały, jak skóra naturalna.