Klimatyzatory ścienne są coraz częściej montowane w domach jednorodzinnych. To one nie tylko są źródłem dodatkowego ciepła zimą, a chłodu latem, ale także są ważnym elementem całego „systemu” pasywnego budynku, na który składają się szczelne okna, termoizolacje elewacji, czy wentylacja z rekuperatorem. Prawidłowy montaż klimatyzatora, ma zatem duże znaczenie przy osiąganiu oszczędności energetycznych, a także przy wydajności urządzenia.

Gdzie montować klimatyzator wewnętrzny?

Dla klimatyzatorów wewnętrznych ściennych, można wyróżnić uniwersalne zasady montażowe, które powinno się wykorzystywać w przypadku urządzeń od różnych producentów. Przede wszystkim należy instalować jednostkę wewnętrzną w miejscu, gdzie nie ma przeszkód dla swobodnego wlotu powietrza. Istotne jest również to, aby wybrać lokalizację, pozwalającą na ukrycie instalacji chłodniczej oraz otworów w ścianie. Warto również kierować się zasadą mówiącą o tym, że klimatyzatory nie powinny wisieć nad telewizorami, czy bezpośrednio nad innym sprzętem elektronicznym. Umiejscowienie względem ścian powinno być zaś następujące: odległość od ściany i stropu powinna być większa, niż 15 centymetrów, a odległość od podłogi, przynajmniej 2 metry! Dobry zakład elektroinstalatorski, wybierze jednak takie miejsce, które spowoduje, że klimatyzator będzie równomiernie emitował ochłodzone, czy ocieplone powietrze po całym pomieszczeniu. Jest to bardzo ważne dla efektywności domowej klimatyzacji ściennej.

Gdzie montować jednostkę zewnętrzną?

Jednostka wewnętrzna, musi być montowana kilkanaście centymetrów od elewacji, na specjalnych stelażach, czy wspornikach, lub też na dachach płaskich. Istotne jest to, aby unikać montażu w miejscach zatłuszczonych, silnie zabrudzonych, lub tych gdzie może dojść do wycieku gazów łatwopalnych. Jednostki zewnętrzne muszą zatem być umiejscowione w przestrzeniach dobrze wentylowanych, a także niedostępnych dla dzieci. Ważne jest także to, aby wybrać ścianę elewacyjną, która zminimalizuje hałas – klimatyzator nie powinien zakłócać spokoju sąsiadów.

Współpraca z profesjonalnym montażystą

Montowanie klimatyzacji – czasem uwzględniając wykonane wcześniej pomiary elektryczne i świadectwa energetyczne – to złożony proces mechaniczny oraz elektroinstalacyjny. Nasz montażysta powinien zatem doskonale znać się na budowie, modernizacji, czy naprawie sieci elektrycznych wewnętrznych, czy też na tworzeniu rozwiązań zautomatyzowanych. Obowiązki czysto „mechaniczne”, wykonywane są zaś przy użyciu nowoczesnych narzędzi. Do montażu klimatyzacji potrzebne są zestawy śrubokrętów, wiertarki udarowe, klucze dynamometryczne, obcinaki do rur, giętarki, detektory wycieku czynnika chłodniczego, pompy próżniowe, klucze nastawne, metrówki, kielicharki, manometry serwisowe, czy też różnego rodzaju przyrządy pomiarowe. Najlepszymi ich generacjami wyróżnia się firma EK Elektroinstalatorstwo Klimatyzacja, która podejmuje się montażów zarówno dla klientów indywidualnych, jak i publicznych oraz biznesowych.