Mosiężne żyrandole – specyfika i renowacja

Materiał partnera
2019-06-26

Oświetlenie w każdym pomieszczeniu stanowi niezwykle ważny element aranżacji wnętrz. Nadaje przytulnego klimatu, sprawia, że wnętrze jest jasne i przestronne. Oprócz tego, szeroka gama produktów daje nieograniczone możliwości wyboru. Mosiężne żyrandole i kinkiety to idealne rozwiązanie w przypadku wystawnych sal bankietowych, pałacowych pomieszczeń lub hotelowych holi czy kościołów. Czym się charakteryzują oraz jak je czyścić by nie uszkodzić powierzchni lamp?

Charakterystyka mosiężnych elementów oświetlenia

Żyrandole to klasyczny rodzaj dekoracji wykorzystywany w wielu wnętrzach, zwłaszcza w salonach. Od zwykłych lamp różni się tym, że posiada więcej niż jedno źródło światła. Składa się z metalowego stelaża oraz zazwyczaj szklanych kloszy. Zarówno nowoczesne, jak i te przypominające żyrandole z poprzednich epok cechują się niepowtarzalnym designem, finezyjnymi ornamentami i zaskakującymi kształtami, przez co stają się oryginalną i przykuwającą uwagę ozdobą. Tego typu oświetlenie kojarzone jest przede wszystkim z pałacowymi wystrojem wnętrz, bardzo eleganckimi, wytwornymi salami bankietowymi. Pojawiają się również w stylizowanych hotelach oraz w kościołach. Ze względu na popularny obecnie eklektyzm stosowany w dekoratorstwie, który zakłada łączenie wielu stylów w jednym wnętrzu, efektowne żyrandole nie muszą być stosowane tylko w charakterze wykwintnego elementu. Mogą stanowić zaskakujący dodatek w nowoczesnym wnętrzu, tworząc w ten sposób oryginalny efekt. Mosiężne żyrandole i kinkiety to jedne z najpopularniejszych form oświetlenia. Jak mówią eksperci z zakładu Andrzeja Maćkowiaka, zajmujący się produkcją i renowacją artykułów oświetleniowych z mosiądzu, główną ich zaletą jest funkcjonalność i praktyczność. Łatwo się je czyści, a przy tym mamy pewność, że posłużą nam przez długi czas.

Jak czyścić i konserwować?

Gustowne mosiężne żyrandole cechują się trwałością. Jednakże materiał ten należy odpowiednio pielęgnować, by na długo zachować jego urok i niepowtarzalny styl. Z biegiem czasu na powierzchni mogą pojawić się drobne zielonkawe plamki, świadczące o korozji. Dzięki profesjonalnym środkom do czyszczenia można jednak szybko się ich pozbyć i przywrócić dawny blask mosiężnym elementom. Domowe sposoby zakładają samodzielne sporządzenie pasty czyszczącej z mąki, octu i soli. W przypadku większych elementów potrzebna będzie specjalna, niezbyt twarda szczotka do mosiądzu oraz mydło. Usunie to osad lub inne zabrudzenia pozostawiając powierzchnię lśniącą i w niezmienionym kolorze. Ponadczasowe piękno mosiądzu zostanie zatrzymane. Jeśli jednak domowe sposoby okażą się nieskuteczne lub po prostu nie chcemy uszkodzić oświetlenia, warto skorzystać z usług profesjonalistów, np. oddać żyrandol do zakładu Andrzeja Maćkowiaka. Wówczas możemy mieć pewność, że żyrandol nie straci na wartości, zachowa piękny, stylowy wygląd. Renowacja obejmuje także zakonserwowanie mosiężnych elementów, czyli zabezpieczenie przed powstawaniem nowych zabrudzeń i korozji.

Opracowanie artykułu:

Andrzej Maćkowiak ZPUH

ul. Średnia 13, 41-506 Chorzów śląskie
e-mail
www