Coraz więcej osób decyduje się na montaż wodomierzy po to, aby płacić jedynie za tę wodę, która faktycznie zostaje przez nich zużywana. Należy jednak mieć świadomość, że na tej podstawie obliczana jest także ilość ścieków odprowadzanych do oczyszczalni. Posiadając ogród, z pewnością duża ilość wody przeznaczana jest na jego podlewanie, a więc nie powinna zostać uwzględniona jako ścieki. MPWiK Błonie wyjaśnia, jak można to uregulować. 

Czym właściwie jest woda bezpowrotnie zużyta? 

Oczywisty jest fakt, że ilość pobranej przez użytkowników wody określana jest dzięki urządzeniom pomiarowym, czyli wodomierzom prywatnym lub w przypadku rozliczenia ryczałtowego wodomierza głównego. W jaki więc sposób naliczane są opłaty za odprowadzanie ścieków? Jeżeli mieszkańcy nie posiadają żadnego dodatkowego licznika na przyłączu kanalizacyjnym, ilość ścieków traktowana jest jako wartość równa ilości wody pobranej. W przypadku mieszkańców bloków zwykle wartości te są do siebie bardzo zbliżone. Jednak osoby posiadające duże ogrody i do ich podlewania zużywające znaczną ilość wody decydują się na montaż dodatkowych urządzeń pomiarowych, czyli tzw. podliczników wody bezpowrotnie zużytej. Za wodę bezpowrotnie zużytą uchodzi ta stosowana właśnie do celów ogrodniczych bądź wykorzystywana w procesach produkcyjnych, technologicznych, do uprawy roślin, ale bez wytwarzania ścieków. 

Jak określić ilość wody bezpowrotnie zużytej? 

Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ilość bezpowrotnie zużytej wody określana jest jedynie na podstawie dodatkowego wodomierza, czyli wspomnianego wyżej podlicznika montowanego przez użytkownika. Jak informuje przedstawiciel Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Błoniu urządzenie to instalowane jest za wodomierzem głównym. Należy pamiętać, aby móc skorzystać z odliczenia tzw. wody ogrodowej, niezbędne będzie zgłoszenie faktu zamontowania podlicznika do MPWiK i wprowadzenia go do systemu przedsiębiorstwa. 

Co warto wiedzieć o podlicznikach?

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez MPWiK Błonie przed podjęciem decyzji o montażu podlicznika warto rozważyć, czy ilość wody bezpowrotnie zużytej jest znaczna, bowiem zakup i instalacja urządzenia leży w gestii użytkownika. MPWiK oferuje jednak usługę montażu podlicznika przystosowanego do nadajnika radiowego, który współpracuje z systemem radiowego odczytu danych. Odczyty radiowe to wygodny sposób przekazywania danych do przedsiębiorstwa, a koszt takiego nadajnika pokrywany jest przez MPWiK w Błoniu. Nie można zapominać, że tak samo jak zwykły wodomierz wymagający legalizacji co 5 lat, dodatkowy podlicznik musi przejść podobną procedurę.