Trudno wyobrazić sobie dom bez parapetów zewnętrznych. Pełnią one funkcję estetycznego wykończenia i odprowadzają nadmiar wód opadowych. Ponadto stanowią idealne miejsce do ustawienia donic z kwiatami. To jednak nie wszystkie funkcje, jakie pełni ten pozornie zbędny dodatek. W jakim celu montowane są parapety zewnętrzne? Czym się kierować przy wyborze? Oto zbiór wszystkich najpotrzebniejszych informacji.

Po co właściwie montuje się parapety zewnętrzne?

Parapety zewnętrze pełnią przede wszystkim funkcję ochrony ścian i wnęk okiennych przed wilgocią. Zaleca się, by po zamontowaniu wystawały ok. 4 cm poza lico ściany, uwzględniając przy tym kąt nachylenia minimum 5°. Wówczas woda deszczowa może swobodnie grawitacyjnie spadać na ziemię, zamiast ściekać po elewacji.

Nie bez znaczenia jest również rant pod oknem, jak i zakończenia boczne, czyli zagięte wykończenia lub systemowe zaślepki, powodujące uszczelnienie boków parapetu. Dzięki nim woda nie podcieka w narożach wnęk przy stolarce okiennej, ani nie wnika w strukturę ściany a jest odprowadzana do przodu parapetu.

Ponadto parapety zewnętrze nadają budynkowi estetycznego wyglądu. Z tej przyczyny tak ważne jest, by przy ich wyborze mieć na uwadze kolor okien, styl architektoniczny budynku, jak i pozostałe elementy wykończeń zewnętrznych jak choćby rodzaj pokrycia dachu, rynny, cokoły, pokrycia ścian. Dzięki temu całość będzie ze sobą współgrała.

Kiedy wybrać parapety stalowe, a kiedy aluminiowe?

Najchętniej kupowanymi ze względu na cenę i łatwość montażu, są obecnie parapety metalowe wykonane ze stali lub aluminium.

Parapety zewnętrzne stalowe są obecnie wykonane z blachy ocynkowanej pokrytej lakierem poliestrowym, którego zadaniem jest zabezpieczenie przed korozją stali. Są zdecydowanie tańsze niż ich aluminiowe odpowiedniki, ale przy tym są mniej trwałe. Produkowane są w podstawowych kolorach. Do parapetów stalowych można dobrać odpowiednie zakończenia boczne wykonane z tworzywa.

Przewagą parapetów aluminiowych jest natomiast ich odporność na rdzewienie czyli korozję, a dzięki temu ich wieloletnia trwałość. Nawet bez stosowania środków zabezpieczających nie ulegną zniszczeniu przez wiele lat. Warto zwrócić uwagę, że produkty dostępne na rynku są pokryte odpowiednimi poliestrowymi lakierami proszkowanymi. Dzięki temu wyglądają estetycznie przez długi czas, a powłoka nie ulega degradacji pod wpływem działania promieni UV. Parapety aluminiowe dostępne są w pełnej gamie kolorów według palety RAL, co pozwala łatwo dobrać je do kolorystyki okien i elewacji. Odpowiednio można zabezpieczyć boki parapetu przy pomocy systemowych zaślepek z aluminium lub tworzywa. 

Jak podkreśla Monika Tomaszkiewicz z firmy Amarillo produkującej parapety - nawet najlepszy produkt nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie źle zamontowany. Konieczne jest uwzględnienie szczelności przy stolarce okiennej, mówiąc najprościej, aby woda nie wnikała pod parapet, a tym samym pod okno, bo może powodować to wykwity grzybów i pleśni po wewnętrznej stronie budynku. Ważne jest również zadbanie o tzw. ciepły montaż, który redukuje mostki termiczne, ponieważ przyczyniają się one do strat ciepła.