Co roku wraz z nadejściem lata rozpoczyna się też sezon na komary. Te małe owady potrafią być naprawdę irytujące, dlatego wiele osób zastanawia się, jaki jest najlepszy sposób na komary. Chemiczne środki odstraszające lepiej zastąpić naturalnymi metodami, które są tańsze i często bardziej skuteczne. Sprawdź, jakie domowe sposoby na komary warto zastosować.

Jak odstraszyć komary?

Komary doskonale wyczuwają dwutlenek węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu. Przyciąga je też ciepło ludzkiego ciała i wydzielany wraz z potem kwas mlekowy. Krwią żywią się wyłącznie samice komarów, gdyż potrzebują jej do produkcji jaj, z których później rozwijają się larwy. Komarzyca przekłuwa skórę i wprowadza pod nią kropelkę śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. To właśnie ta substancja wywołuje swędzenie i reakcje alergiczne.

Niektórzy, aby uniknąć niechcianych ukąszeń i czerwonych bąbli, zakładają bluzki i spodnie z długimi rękawami. Jest to jakiś sposób na komary, chociaż w przypadku zbyt wysokich temperatur metoda ta nie będzie zbyt komfortowa. Warto jednak w miarę możliwości nosić przewiewne ubranie w jasnych kolorach. Ciemne kolory przyciągają komary, poza tym, czarna czy granatowa odzież szybciej się nagrzewa, a ciepło i pot także zwabiają te małe owady.

Ochronę przed komarami wspomoże też regularne dbanie o higienę ciała oraz unikanie stosowania perfum o słodkich kwiatowych i owocowych zapachach. Najlepiej używać kosmetyków bezzapachowych, by nie zwabiać owadów żadnym słodkim aromatem.

Komary są bardzo dokuczliwe i zniechęcają do spędzania czasu nie tylko w ogrodzie, nad jeziorem czy przy grillu. Potrafią uprzykrzyć też życie w naszym zaciszu domowym. Swoim specyficznym bzyczeniem zakłócają w nocy sen, a przez ukąszenia powodują świąd, który utrzymuje się nawet tydzień. Jakie naturalne sposoby na komary warto więc wykorzystać?

Olejki eteryczne – naturalny sposób na komary

Jednym z domowych sposobów na komary są olejki eteryczne. Warto przygotować z nich spray do ciała, który idealnie sprawdzi się w przypadku przebywania na zewnątrz, albo wykorzystać je w domu w kominkach zapachowych. Olejki, które skutecznie odstraszają komary to m.in.:

 • olejek z trawy cytrynowej,
 • olejek waniliowy,
 • olejek goździkowy,
 • olejek cynamonowy,
 • olejek eukaliptusowy,
 • olejek paczulowy,
 • olejek anyżowy.

Olejków eterycznych nie powinno stosować się bezpośrednio na skórę. Najpierw trzeba je rozcieńczyć np. z wodą, wódką lub olejem bazowym np. olejem kokosowym. Taką mieszankę należy wlać do butelki z atomizerem. Przed spryskaniem ciała najlepiej zawsze zrobić próbę uczuleniową.

Olejki warto stosować też w domu w kominkach zapachowych lub spryskać nimi firanki i zasłony. Innym pomysłem są kadzidełka i świece zapachowe. Można umieścić je w sypialni lub w innych pomieszczeniach, z których chcemy pozbyć się komarów.

Rośliny jako domowy sposób na komary

W walce z komarami pomagają również niektóre rośliny. Wydzielają one substancje, których zapachy odstraszają te natrętne owady. Rośliny najlepiej postawić w doniczce na parapecie, na balkonie lub posadzić w ogródku. Dzięki nim komary nie będą chciały przedostać się do wnętrza mieszkania. Barierę ochronną przed komarami tworzą takie rośliny jak:

 • kocimiętka,
 • pelargonia,
 • lawenda,
 • geranium,
 • plektrantus koleusowaty, zwany także jako komarzyca,
 • mirt,
 • bazylia,
 • mięta,
 • turówka wonna, inaczej żubrówka.

Cebula i czosnek, czyli co odstrasza komary

Kolejnym zapachem, który skutecznie odstrasza komary, jest intensywna woń cebuli i czosnku. Cebulę należy obrać, pokroić w plastry, położyć na talerzyku i zostawić na parapecie najlepiej na całą noc. To samo można zrobić z czosnkiem. Jest to szybki sposób na komary, jednak wiąże się ze specyficznym aromatem w mieszkaniu, który wielu osobom może przeszkadzać.

Podobnie na komary działa mikstura z octu i liścia orzecha włoskiego. Posiekane liście trzeba zalać szklanką octu i zagotować. Po ostygnięciu wystarczy przelać mieszankę do butelek z atomizerem i rozpylić w mieszkaniu.

Jak pozbyć się komarów za pomocą cytryny?

Innym polecanym naturalnym sposobem na komary jest cytryna. Komary nie lubią jej zapachu, a więc warto użyć soku z cytryny do walki z gryzącymi insektami. Dobrym patentem do zastosowania w domu jest także stracie skórki z cytryny i umieszczenie jej wokół knota świecy. Podczas palenia świecy w pokoju będzie wydobywał się cytrusowy zapach, który odgoni komary.

Domowe sposoby na ukąszenia komarów

Mieszkanie można w łatwy sposób ochronić przed komarami, montując w oknach moskitiery, które dodatkowo zapobiegną dostawaniu się do środka także innych owadów. Jest to skuteczny sposób na komary, zwłaszcza jeśli lubisz spać w nocy przy otwartym oknie. Komary dostają się do mieszkania najczęściej, gdy jest zapalone światło. Moskitiery w tym przypadku najlepiej ochronią przed niechcianymi intruzami. Jeśli jednak z różnych przyczyn nie chcesz montować siatek przeciw owadom, pamiętaj, by otwierać okno tylko wtedy, gdy światło jest zgaszone.