Rośliny są podstawą każdego ogrodu. To właśnie one określają jego styl i nadają mu piękny wygląd, wyróżniają go z otoczenia. Dlatego też wybór roślin ogrodowych nie może być dziełem przypadku. Kwiaty, krzewy i drzewa wymagają określonych warunków do prawidłowego rozwoju. Jeśli są źle dobrane do ogrodu, marnieją i lub usychają. Dlaczego odpowiedni dobór roślin jest taki ważny? Czym należy się kierować, wybierając rośliny do ogrodu?

Jaką rolę mają pełnić rośliny w Twoim ogrodzie?

Przy planowaniu roślin ogrodzie w pierwszej kolejności myślimy o ich walorach ozdobnych. To jedna z wielu ról, jakie mogą one pełnić przy domu. Eksperci z firmy Rośliny ozdobne – Ewelina Domasiewicz zwracają uwagę na to, że rośliny zmieniają się w ciągu roku. Nie kwitną przez cały rok, nie mają cały czas liści, nie mogą zatem nieustannie pełnić roli estetycznej. Wiąże się z tym też rola wpływania na zmysły – nie tylko na wzrok, ale też węch, dotyk i słuch. Kolejną funkcją roślin jest osłanianie – ogrodzenia, działki sąsiada, brzydkiego krajobrazu. Krzewy i drzewa mogą pełnić rolę wyciszającą, na przykład kiedy są posadzone od strony ulicy.

W szkółce roślin można też dostać gatunki oczyszczające powietrze, tworzące w ogrodzie mikroklimat. Możesz postawić także na użytkowość ogrodu i posadzić w nim owoce, warzywa czy zioła. Warto również zainteresować się takimi krzewami ogrodowymi, które w wyraźny sposób nawiązują do otoczenia naszej działki, co pozwoli uniknąć efektu wycięcia ogrodu z naturalnego środowiska. Na podstawie powyższych kryteriów specjaliści w zakresie ogrodnictwa zatrudnieni w szkółce drzew i krzewów W Sadkowie-Kolonii chętnie doradzają swoim klientom najlepsze rośliny odpowiadające ich potrzebom i spełniające wyznaczone role.

Dobierz rośliny do warunków w ogrodzie

Drugą najważniejszą zasadą doboru roślin ogrodowych są ich wymagania oraz to, czy Twój ogród je spełnia. W ten sposób można szybko odrzucić gatunki, które nie przetrwają na określonej glebie czy z danym stopniem nasłonecznienia. Rodzaj ziemi i jej odczyn pH, ilość cienia, wystawienie na wiatr oraz przepuszczalność wody to najważniejsze parametry, jakie musisz zbadać w swoim ogrodzie. Dzięki temu eksperci ze szkółki Rośliny ozdobne – Ewelina Domasiewicz będą w stanie polecić Ci odpowiednie gatunki, które będą dobrze rosły na Twojej działce. Prowadzona w Sadkowie Kolonii sprzedaż roślin opiera się na doborze najlepszych kwiatów, drzew i krzewów dostosowanych zarówno do warunków w ogrodzie, jak i wymagań oraz możliwości jego właściciela.