Posiadanie pięknego ogrodu nie polega tylko i wyłącznie na jego założeniu, dobraniu ciekawej roślinności oraz innych elementów dekoracyjnych. Żeby ogród prezentował się dobrze pod każdym względem niezbędna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Pielęgnacja ogrodu to nie tylko koszenie trawy. Tym mianem określa się również wiele innych rzeczy. Jedną z nich, której celem jest uzyskanie niezwykle ciekawego ogrodu jest jego regularne nawadnianie. Nawadnianie roślin jest niezbędne, szczególnie, gdy przez dłuższy czas nie ma opadów.

Projektowanie systemu nawadniania

Przed możliwością korzystania z nawadniania ogrodu, niezbędne jest wykonanie odpowiedniego projektu całego systemu. Tworzeniem projektów systemów nawadniających zajmują się m.in. specjaliści z firmy Bettiogrody.pl, którzy bez trudu będą potrafili dostosować właściwy system nawadniający do każdego ogrodu.

Pierwszym krokiem w wykonywaniu projektu systemu nawadniania ogrodu jest wyznaczenie miejsc, w których będą znajdowały się zraszacze. Na tym etapie należy również wybrać sposób ułożenia wężów lub linii kroplujących. Przed wyborem konkretnych urządzeń dobrze jest zapoznać się z parametrami urządzeń do nawadniania. Po wybraniu miejsc, w których będą zraszacze dobrze jest skorzystać z cyrkla, dzięki któremu wyznaczymy zasięg ich działania. Zraszacze należy ułożyć tak, by lekko nachodziły na siebie. Takie rozwiązanie nie pozostawi suchych miejsc w ogrodzie.

Korzystając ze zraszaczy należy mieć na uwadze, że urządzenia te dostarczają równomierną ilość wody tylko do 60% swojego całkowitego zasięgu. W dalszej odległości od źródła wody jej podaż jest zbyt mała i zmienna, np. przez wiatr. Biorąc pod uwagę te informacje powinniśmy wiedzieć, że odległość między zraszaczami nie powinna być większa niż 60% ich średnicy nawadniania. Najlepiej by było, aby ta odległość wynosiła 50%, bowiem to sprawi, że nie zaskoczą nas żadne czynniki, a w szczególności wiatr. Podczas projektowania systemu nawadniania powinniśmy wiedzieć, że w każdej jego części muszą znajdować się urządzenia jednego typu.

Dodatkowe opcje systemów nawadniania ogrody

Cały system uruchamiany jest poprzez podłączenie go do źródła wody. Można to robić ręcznie przed każdym użyciem, lecz wiąże się to ze stałym zaangażowaniem z naszej strony. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie zautomatyzowanych systemów nawadniających. Korzystanie z takiego systemu sprawi, że nie będziemy musieli ingerować w jego pracę. Wystarczy zaopatrzyć się w sterownik, na którym ustawimy porę i długość podlewania, a także dni, w które system ma pracować. Zautomatyzowany system nawadniania ogrodu daje wiele korzyści. Przede wszystkim ogranicza naszą pracę.

Systemy nawadniające można również wyposażyć w czujnik deszczowy. Jego zadaniem jest zapobieganie podlewania, gdy pada deszcz. Innym czujnikiem jest czujnik wilgotności, którego rolą jest kontrolowanie stopnia nawodnienia gleby. Poza tym czujnik ten odpowiada za otwieranie zaworów odpowiednio do stanu podłoża.

Nawadnianie ogrodu jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na utrzymaniu pięknych roślin i traw. W tym celu warto zainwestować w systemu nawadniające, które będą służyły do podlewania ogrodu.