Renowacja mebli antycznych to zarówno dziedzina stolarstwa, jak i rzemiosło artystyczne. Uszkodzone lub stare wiekowe szafki powinno się zatem odnawiać nie do zwykłych stolarni, ale do pracowni prowadzonych przez artystów czy konserwatorów zabytków. Idealnym miejscem jest zatem warsztat WOLANT, który prowadzi doświadczony stolarz Janusz Białek z Męcinka w województwie dolnośląskim. W artykule zdradza on, jakie meble antyczne warto oddać do renowacji i na czym polega taki proces.

Meble antyczne – kiedy warto oddać je do renowacji?

Jak tłumaczy Janusz Białek, renowacja mebli antycznych dotyczy najczęściej szafek, stoliczków, regałów, kredensów, gablot czy też komód, które stanowią kolekcję antykwariatów, muzeów, modnych hoteli i restauracji, a także różnych obiektów kulturalnych. O odświeżanie, naprawę czy rekonstrukcję taki konstrukcji proszą także właściciele modnych dworków, a także wszyscy ci, którzy prawdziwe perełki meblarskie odnaleźli na swoich strychach czy w piwnicach. Janusz Białek prowadzący pracownię stolarską WOLANT zapewnia zaś, że poradzi sobie z nawet najtrudniejszymi zadaniami. Od lat odnawia on meble bardzo zniszczone, te z ubytkami oraz różnymi brakami, a także całe zestawy meblowe wymagające rekonstrukcji w zgodzie z kanonami panującymi w okresie, z którego one pochodzą. Najczęściej są to zatem:

  • meble ludwikowskie,
  • meble secesyjne,
  • meble w stylu biedermeier,
  • meble w stylu art deco,
  • meble z okresu międzywojennego,
  • meble z wczesnego PRL-u.

Szczególne wyzwanie przy odnawianiu stanowią zaś piękne kredensy z lustrami, przeszklone witrażami gabloty czy też stoliki ze złoceniami oraz elementami naturalnych kamieni. O dziwo wielokrotnie przekazywane są one do pracowni WOLANT po ich zakupie za bezcen na pchlich targach. Po renowacji ich nowi właściciele często zachwycają się tym, jak cenne i piękne są ich meble antyczne.

Renowacja mebli antycznych – jak wygląda w praktyce?

Nie każdy wie, że renowacja antyków to bardzo rozległe pojęcie, które może dotyczyć naprawy mebla, jego konserwacji czy nawet rekonstrukcji. W uproszczeniu można jednak przyjąć – z czym zgadza się stolarz Janusz Białek – iż za renowację należy uznać przywracanie walorów estetycznych antykowi oraz jego funkcji technicznych. Odbywać się to jednak musi bez zmiany jego pierwotnego wyglądu. W przypadku konserwacji do czynienia ma się zaś zazwyczaj z dobrymi naprawami oraz z zabezpieczaniem mebla antycznego przed niszczeniem. Staje się on zatem trwalszy oraz ma on odświeżoną estetyką. Rekonstrukcja to zaś przywracanie brakującej części uszkodzonego mebla na podstawie różnego rodzaju danych archiwalnych. Janusz Białek dodaje zatem, że proces odnawiania antyków zawsze uwzględnia analizę techniczną oraz stworzenie projektu. Niekiedy ważna jest też współpraca ze szklarzami, złotnikami, tapicerami czy zegarmistrzami.

Jak można zatem zauważyć, zakres prac dotyczących odnawiania antyków jest rozległy, a najczęściej renowacja uwzględnia:

  • naprawy stolarskie,
  • malowanie drewna,
  • olejowanie drewna,
  • politurowanie,
  • naprawę uszkodzonych mechanizmów,
  • woskowanie i fornirowanie,
  • rekonstrukcję ornamentów,
  • wymianę zamków i okuć.

Dlaczego warto wybrać pracownię WOLANT?

Pracownia stolarska WOLANT to miejsce, gdzie swoją dawną świetność odzyskały już setki mebli. Janusz Białek przyjmuje bowiem drobne i złożone zlecenia, sam również kierując się misją odnawiania wyjątkowych szafek, stoliczków czy zapomnianych kredensów, które później sprzedaje. Prócz napraw i sprzedaży antyków, warto zwrócić uwagę jednak na sposób pracy Janusza Białka i jego pracowni. Wszystkie zlecenia realizowane są bardzo dokładnie z dbałością o każdy szczegół i wykorzystaniem technik rzemiosła ręcznego. Do odnowy mebli używane są tylko najwyższej klasy materiały, które są też ekologiczne i zapewniają długą żywotność drewno. Wszystko po to, by naprawiane antyki mogły zachwycać przez kolejne wieki!