Meble tapicerowane wykonane nawet z najdroższych i najszlachetniejszych materiałów obiciowych mogą po latach intensywnego użytkowania ulec zniszczeniu. Tapicerka ma skłonność do wycierania się, blaknięcia, a także utraty swojej sprężystość. Problemem są też uporczywe plamy oraz rozdarcia. Na szczęście niemalże w każdym przypadku dany mebel może być z powodzeniem odnowiony. Na czym polega renowacja tapicerki, gdzie warto udać się po pomoc i kiedy szczególnie opłacalne jest odświeżanie uszkodzonych czy starych sof, foteli i krzeseł?

Na czym polega renowacji mebli tapicerowanych?

Renowacja mebli tapicerowanych w specjalistycznych pracowniach odbywa się zawsze na podstawie projektów, które szczególnie ważne są w przypadku prac z drogim wyposażeniem lub modelami zabytkowymi. Sam proces odnowy może różnić się w zależności od typu mebla, jego przeznaczenia i rodzaju, a także rozległości uszkodzeń. Ważny jest też planowany efekt czy budżet zleceniodawcy. To w jego gestii jest bowiem wybranie rodzaju, koloru, wzoru czy stylu nowego obicia. O ile w przypadku mebli zabytkowych istotne jest odtwarzanie pierwotnego wyglądy bez niepotrzebnych zmian, o tyle pozostałe wyposażenie może być dowolnie modyfikowane – prosta wersalka może nabrać modnego retro wyglądu, a wystawne dworskie krzesła mogą nabrać dodatkowego nowoczesnego sznytu w iście awangardowym wydaniu.

Podkreślić jednak trzeba, że praca z meblami tapicerowanymi nie polega tylko na wymianie materiału. W najlepszych pracowniach reperowane są wszelkie uszkodzenia oraz ubytki. Liczyć można na wymianę elementów dekoracyjnych, odświeżanie konstrukcji drewnianych czy ich wzmacnianie. Często renowacja mebli tapicerowanych dotyczy również wymiany sprężyn i pianek, odplamianie obicia oraz tworzenie nowego dekoracyjnego obszycia. Potwierdzają to tapicerzy z Zakładu usługowego Przemysława Karolczaka z Leszna, gdzie wykonuje się renowacje foteli, sof, narożników i krzeseł z wykorzystaniem tkanin od najlepszych włoskich szwalni. Dużą popularnością cieszą się też różne nowoczesne materiały hydrofobowe i plamoodporne, a także niesamowicie delikatne w dotyku oraz nabłyszczone welury.

Jakie meble tapicerowane warto odnawiać?

Według wielu zakładów tapicerskich nie ma mebla tapicerowanego, którego nie byłyby one w stanie naprawić czy w taki sposób odnowić, by uzyskały one całkowicie nowej estetyki. Tapicerzy przyjmują zlecenia od klientów indywidualnych, właścicieli willi i dworków, a także od kierowników hoteli czy restauracji. Z usług renowacji mebli tapicerowanych korzystają również antykwariaty, projektanci wnętrz, instytucje publiczne oraz podmioty, które wykorzystują tego typu wyposażenie wnętrz w swojej pracy np. gabinety stomatologiczne. Odnawianie i naprawy dotyczą zatem:

  • sof,
  • krzeseł,
  • szezlongów,
  • puf,
  • wersalek,
  • łóżek,
  • narożników,
  • zestawów wypoczynkowych,
  • mebli roboczych,
  • kanap,
  • foteli.
  • krzeseł gamingowych, kancelaryjnych i biurowych.

Jeśli chodzi zaś o opłacalność renowacji mebli, mniejsze naprawy korzystne są w zasadzie w każdym przypadku. Kompleksowe odnawianie rezerwowane jest zaś głównie dla modeli wartych spore pieniądze lub tych o charakterze zabytkowym. Najlepsze pracownie tapicerskie często odświeżają czy nawet rekonstruują fotele, krzesła czy sofy w stylu biedermeier oraz w stylu Ludwika XIV. Dużym zainteresowaniem cieszą się też usługi odnawiania mebli z PRL-u. Osoby prywatne chętnie przekazują również swoje domowe wyposażenie do takiego odświeżenia, by nabrały one niezwykłego retro charakteru. Dla wielu renowacja mebli tapicerowanych jest zaś bardziej opłacalna od kupna nowych sztuk.