Ogrody skalne to jedne z najbardziej interesujących ogrodów. Przykuwają wzrok swoją formą, a jednocześnie są stosunkowo proste w pielęgnacji. Prezentują się okazale zarówno w niewielkim ogrodzie, jak na sporych rozmiarów działce. Można śmiało powiedzieć, że ogrody skalne przeżywają swój renesans. Na zaledwie paru metrach kwadratowych możliwe jest zgromadzenie wielu roślin z różnych gatunków. Dlaczego warto zdecydować się na założenie skalnika w przydomowym ogrodzie?

Idealne rozwiązanie dla początkujących ogrodników

Każdy, kto posiada ogród, chce by prezentował się on jak najbardziej atrakcyjnie. Jednak tylko nieliczni posiadają tyle czasu, by w pełni poświęcić się pielęgnacji roślin i ozdobnych krzewów. Ogród skalny to doskonały wybór dla początkujących ogrodników oraz zapracowanych osób. Jego utrzymanie nie jest pracochłonne i ogranicza się do kilku podstawowych czynności takich jak podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie. Jak przekonuje specjalista z firmy Dark-Land, która zajmuje się projektowaniem i utrzymywaniem terenów zielonych- ogrody skalne mogą być nietuzinkową dekoracją każdej parceli. Odpowiednio dobrane gatunki roślin zapewnią nieprzerwane kwitnienie od wczesnej wiosny aż do sezonu jesiennego. Rośliny często rozsiewają się same i przybierają różne formy, porastając kamienie, z których uformowany jest ogród skalny. Całość robi duże wrażenie na gościach i cieszy oko mieszkańców.

Jakie kamienie i rośliny wybrać do ogrodu skalnego?

O charakterze ogrodu skalnego w dużej mierze decydują kamienie, użyte do jego aranżacji. Zdecydowanie najlepszym materiałem jest kamień łamany, choć fachowcy bardzo często korzystają również z kamieni polnych. Najczęściej są to owalne granity, piaskowce, dolomity i wapienie. Ładnie prezentują się także łupki, a w szczególności łupek szarogłazowy. Wybór roślin do skalniaka uzależniony jest od jego umiejscowienia. Ogród może powstać zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i półcienistych.  Rośliny skalne nie należą do najdroższych, są wytrzymałe i rosną nawet w ekstremalnych warunkach. W dodatku rosną szybko, dzięki czemu ogród skalny z tygodnia na tydzień zyskuje piękny wygląd. Do najpopularniejszych gatunków należą: aster alpejski, dąbrówka, zawciąg, skalnica, szarotka, lewizja, bożykwiat i rozchodnik. Do aranżacji można wykorzystać także niewielkie krzewy ozdobne. W tej roli dobrze sprawdzą się azalie japońskie, niskie berberysy czy irgi płożące. Ważne, by zapewnić roślinom odpowiednie warunki do życia i rozwoju, dobierając je w grupy pod kątem wymagań uprawowych.