Niekiedy w naszych domach posiadamy pomieszczenia bezpośrednio pod dachem. W celu zwiększenia oświetlenia w takich pomieszczeniach dobrze jest zainwestować w wykonanie i zakupienie okien dachowych. Okna dachowe znacznie lepiej oświetlają poddasze światłem słonecznym od okien tradycyjnych. Jednak jakie okna wybrać do naszego domu? Wybór tych produktów jest dość duży.

Popularne rodzaje okien dachowych

Wybierając okna dachowe do naszego domu z pewnością zauważymy, że oferta producentów i sprzedawców jest bardzo bogata. Oprócz różnic wynikających z materiałów wytworzenia i innych parametrów, okna dachowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem otwierania. Najczęściej to właśnie sposób otwierania okien decyduje o wygodzie z ich korzystania. Sprzedawcy okien, jak np. firma Pixel oferują swoim klientom:

      ·        okna obrotowe,

      ·        okna uchylno-obrotowe,

      ·        okna wysokoosiowe,

      ·        okna rozwieralne.

Okna obrotowe cechują się tym, że oś otwarcia okna znajduje się w połowie ich wysokości. Taki typ okna można otworzyć za pomocą klamki lub uchwytu umieszczonego w dolej lub górnej części skrzydła. W oknach obrotowych klamka nie może znajdować się 180-200 cm nad podłogą. W oknach obrotowych łatwo można dostać się do zewnętrznej szyby, wystarczy maksymalnie obrócić skrzydło. To z pewnością ułatwia mycie takiego okna.

Okna uchylno-obrotowe cechują się dwiema osiami obrotu. Pierwsza znajduje się przy górnej krawędzi ramy, z kolei druga w połowie wysokości okna. Podobnie jak w przypadku okien obrotowych, okna uchylno-obrotowe można otwierać za pomocą klamki, która umieszczona jest w górnej lub dolnej części skrzydła. Taki typ okna wyposażony jest również w siłowniki lub sprężyny, których zadaniem jest utrzymywanie okna w pozycji uchylnej. W przeciwieństwie do wcześniej omawianego typu okien, okna uchylno-obrotowe w trakcie obrotu tylko w małym stopniu wychylają się do wnętrza pomieszczenia.

Okna wysokoosiowe to inaczej okna obrotowe z osią znajdującą się na 3/4 wysokości okna. Dzięki zamieszczonym siłownikom, okno w trakcie otwierania jest wynoszone ponad dach. Takie rozwiązanie sprawia, że podczas obrotu skrzydło nie wchodzi do wnętrza pomieszczenia. Zastosowanie tego typu okna umożliwia wygodniejsze wyglądanie przez nie w wyprostowanej pozycji.

Okna rozwieralne są inaczej nazywane wyłazami dachowymi. Wśród nich można wyróżnić okna lewe i okna prawe. Posiadają zamontowane do bocznej krawędzi ramy zawiasy, które umożliwiają otwieranie okna. Okna rozwieralne dają możliwość bezpiecznego i wygodnego wyjścia na dach. Dodatkowo wyposażone są w siłowniki, które nie pozwalają na przypadkowe zatrzaśnięcie okna.

Z czego wykonuje się okna dachowe?

Okna dachowe, podobnie jak tradycyjne pionowe okna wykonuje się z różnych materiałów. Mogą być stworzone z drewna lub z tworzywa sztucznego. Dużo częściej można spotkać okna drewniane. Do ich produkcji wykorzystuje się zazwyczaj klejone drewno sosnowe, które jest odpowiednio zabezpieczone przez działaniem czynników atmosferycznych. Zewnętrza strona ramy i skrzydła w oknach dachowych osłonięta jest profilami aluminiowymi, co sprawia, że nie wymagają one odnawiania. W pomieszczeniach, gdzie panuje zwiększona wilgotność zaleca się stosowanie okien drewnianych zawierających poliuretanową powłokę.