Drewno dębowe od lat uchodzi za bardzo solidny i elegancki materiał. Wykorzystuje się je do produkcji mebli, budowy schodów, a także montażu parkietów. Każdy, kto marzy o klimatycznym i niepowtarzalnym wnętrzu, powinien zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie. Nawet najwyższej jakości panele nie są w stanie dorównać profesjonalnie ułożonemu parkietowi dębowemu. Jakie korzyści wiążą się z taką inwestycją?

Drewno dębowe- trwałość na długie lata

Drewno dębowe jest twarde i niezwykle wytrzymałe. Stworzone z niego wyroby cechują się długowiecznością i dużą estetyką. To samo dotyczy desek dębowych, które wykorzystywane są do tworzenia parkietów. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i systematycznej impregnacji, parkiety dębowe prezentują się pięknie przez całe dziesięciolecia. Warto na to zwrócić uwagę przy okazji remontu salonu lub innego pomieszczenia. Choć panele cieszą się ogromną popularnością i są dużo tańsze od klasycznego parkietu, już po kilku latach widać na nich ślady użytkowania. W przypadku zniszczenia, niezbędna będzie ich wymiana. Nie ma bowiem mowy o renowacji.

Zalety dębowego parkietu

Jak informuje specjalista z firmy Partyka – choć montaż parkietu dębowego wiąże się ze sporym kosztem jest to inwestycja całkowicie opłacalna. Deski dębowe zapewniają doskonałą izolację termiczną, są przyjemne i ciepłe w dotyku. Aż chce się po nich stąpać gołymi stopami. Odpowiednio zabezpieczone drewno wykazuje dużą odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Nawet, jeśli po wielu latach, nasza podłoga dębowa nie będzie już prezentować się nienagannie, nic nie stoi na przeszkodzie, by poddać ją całkowitej renowacji. Deski dębowe cechują się bowiem znaczną grubością, co umożliwia nawet kilkukrotne przeprowadzenie prac modernizacyjnych. Parkiet wygląda po nich jak nowy i przez kolejne dziesięciolecia może zachwycać nas swoim pięknem. Drewniana podłoga tworzy niepowtarzalny klimat w każdym wnętrzu. Dzięki niej pomieszczenie wydaje się być bardziej przytulne, a zarazem eleganckie. Choć parkiety dębowe najczęściej montowane są w salonach, nic nie stoi na przeszkodzie, by podobną podłogę zainstalować np. w kuchni. Zależnie od naszych preferencji, możemy zdecydować się na przyciemnienie parkietu bądź też jego rozjaśnienie. Dzięki takiej możliwości z łatwością dopasujemy posadzkę do stylu naszego mieszkania czy domu.

W jaki sposób pielęgnować parkiet drewniany?

Z racji tego, że drewno jest materiałem szlachetnym, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dla parkietu dębowego szczególnie niebezpieczne są drobiny kamieni i piasek, które przy przemieszczaniu się pod butami domowników, mogą porysować lakier. Dlatego też tak ważne jest dość częste odkurzanie lub zamiatanie parkietu. Mycie parkietu powinno odbywać się przy użyciu delikatnych detergentów, najlepiej dedykowanych do pielęgnacji drewna. Warto zadbać także o to, by przez rozpoczęciem mycia podłogi, dokładnie wyżąć mopa. Lśniący połysk posadzki zapewni natomiast pasta do drewna, która też zabezpieczy deski przed zużyciem.