Sezon w ogrodzie się kończy, przygotowania do zimy idą pełną parą, dlatego warto już teraz zaplanować pracę na następny rok. Ważnym, a często pomijanym elementem ogrodu jest trawnik, a to on pełni w ogrodzie kluczową funkcję. Bez niego nawet najbardziej okazałe rabaty kwiatowe nie będą się należycie prezentować. Jak zatem zadbać o trawnik, by był piękną ozdobą naszego domu?

Rola trawnika w ogrodzie

Kluczem do stworzenia zjawiskowego ogrodu jest odpowiedni dobór jego elementów – roślin pod względem warunków, w jakich będą one hodowane i małej architektury pod kątem dostępnej nam przestrzeni. Trawnik nie jest tu wyjątkiem. Rozwój branży nasiennictwa sprawia, że powstają nowe mieszanki traw o zróżnicowanym zastosowaniu. W ofercie producentów znajdziemy zarówno trawy o przeznaczeniu sportowym, jak i takie, które sprawdza się w przydomowym ogródku.

Trawnik odgrywa tu bowiem istotną rolę. Uzupełnia aranżację drzew i innych roślin, dając tło, z którym pięknie komponują się barwy rozmaitych kwiatów. Ponadto w wielu ogrodach stanowi przestrzeń, gdzie mogą bawić się dzieci lub ustawiane są meble ogrodowe. Jednym słowem, nie umiemy wyobrazić sobie ogrodu bez trawnika.

W zależności od warunków panujących na naszej działce oraz przeznaczenia trawnika wybierzemy inną mieszankę trawnikową. Jak wyjaśnia przedstawiciel Przedsiębiorstwa Rolno-Ogrodniczego z Przygodzic:

W przypadku nasłonecznionych terenów, lekkich gleb oraz skarp należy zastosować mieszanki odporne na trudne warunki bytowania. Świetnie sprawdzają się tu mieszanki na bazie kostrzewy trzcinowej i murawowej. Utrudniony rozwój mają też trawy na terenach zacienionych, dlatego, aby uniknąć osłabienia trawnika na rzecz chwastów, musimy wykorzystywać mieszanki odpowiednio przystosowane. Jeśli nasz trawnik ma pełnić jedynie funkcję ozdobną, powinniśmy zdecydować się na mieszankę na trawniki ozdobne z traw odrastających wolno i wytrzymujących umiarkowane obciążenie. Mieszanki rekreacyjne powstające na bazie traw użytkowych i ozdobnych sa odporne na wydeptywanie, a przy tym rosną nisko i wolno.

Przedsiębiorstwo Rolno-Ogrodnicze z Przygodzic to firma oferująca szeroki wachlarz produktów i usług związanych z rolnictwem i ogrodnictwem, takich jak sprzęt ogrodniczy, artykuły zootechniczne, koncentraty paszowe czy pasze dla zwierząt. Działalność obejmuje również prowadzenie centrum ogrodniczego, gdzie klienci znajdą bogaty asortyment nasion traw, roślin, sadzonek, nawozów i środków ochrony roślin. Współpraca z doświadczonymi ogrodnikami pozwala na fachowe doradztwo w zakresie pielęgnacji roślin i wyboru odpowiednich produktów.

Właściwa pielęgnacja trawnika

Nawet idealnie dobrana mieszanka traw do ogrodu straci swe walory estetyczne, jeśli nie zadbamy o nią odpowiednio. Ważną kwestią w pielęgnacji trawników jest nawadnianie, przy czym musimy pamiętać, że wymagania traw różnią się w zależności od pory roku, ukształtowania terenu i rodzaju gleby, a także dojrzałości trawnika. Optymalną kondycję traw zapewnić może jedynie sztuczne nawadnianie. Szczególną uwagę należy poświęcić wilgotności podłoża przez pierwsze trzy, cztery tygodnie po wysiewie.

Częstotliwość koszenia warunkowana jest przez rodzaj mieszanki, program nawożenia oraz porę roku. Należy przeprowadzać je systematycznie – wówczas trawa nie będzie zwijała się w kępy, a jej rozwój będzie widoczny. Od początku wegetacji do końca sierpnia należy też stosować nawożenie. W ten sposób dostarczymy trawie niezbędnych składników odżywczych. Nie zapominajmy też o zabiegach pielęgnacyjnych takich jak aeracja czy wertykulacja.