Wydawać by się mogło, że instalacja kamer w prywatnych domach to zbytek albo coś, co dzieje się tylko w realiach amerykańskich filmów. Jednak nic bardziej mylnego! Chęć zabezpieczenia swojego mienia, a zarazem podniesienie bezpieczeństwa domowników, skłania coraz więcej osób do sięgania po proste rozwiązanie w postaci monitoringu.

Monitoring to przede wszystkim bezpieczeństwo!

Zainstalowanie kamer w strategicznych miejscach pozwala mieć na oku teren dookoła domu, dzięki czemu można w dowolnym momencie sprawdzić, czy nikt niepożądany nie kręci się po posesji. Dużym plusem jest też fakt, że wszelkie zdarzenia są zapisane w pamięci dysku, co jest niezwykle w poszukiwaniu włamywacza, który zdążył uciec lub wandala, który zniszczył ogródek lub zostawił krzyw grafitti na drzwiach garażowych. Dzięki zapisowi z kamery monitoringu jest znacznie większe prawdopodobieństwo na ujęcie sprawcy. Monitoring w domu to, więc skuteczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa posesji, jak i mieszkańcom, ale i egzekwowanie swoich praw w przypadku wystąpienia szkody.

Monitoring w domu – elementy składowe

System monitoringu można dowolnie zindywidualizować tak, aby odpowiadał on potrzebom użytkownika. Najprostszy system składa się z kamery, rejestratora oraz zewnętrznego dysku. Oferta rynkowa wszystkich tych elementów jest niezwykle szeroka, co z jednej strony może wprowadzać w zakłopotanie, a z drugiej strony pozwala dobrać sprzęt idealnie pod wymagania użytkownika. Jeżeli zupełnie nie znamy się na elektronice lub zwyczajnie nie mamy ochoty zajmować się ich wyborem można zaufać specjalistom zajmującym się, na co dzień instalacją monitoringu.

Dobrym przykładem jest firma Gołek Elektroniczne Systemy Zabezpieczeń z Grudziądza, która od lat działa z powodzeniem w branży. Systemy monitoringu składają się z trzech podstawowych elementów, które również posiadają swoje podtypy. Mamy do wyboru:

  • Kamery – wewnętrzne lub zewnętrzne; działające analogowo lub w systemie IP; pracujące w sieci bezprzewodowej (Wi-Fi) lub kablowej (LAN); różne konstrukcje m.in. kopułkowe lub tubowe; niektóre kamery wyposażone są w noktowizor; mogą posiadać funkcję obracania się.
  • Rejestratory – niezbędne do nagrywania obrazu z kamer; rodzaj rejestratora uzależniony jest od rodzaju kamer, do analogowych rejestrator w standardzie TurboHD, dla kamer sieciowych (IP) stosuje się rejestratory NVR.
  • Dysk twardy – dzięki niemu możliwa jest archiwizacja nagrań z kamer; najpowszechniej stosuje się dyski o pojemności 6 TB, co pozwala na zapis danych od miesiąca do dwóch (co uzależnione jest od ilości kamer oraz jakości, w jakiej przechwytują obraz).

Instalacja systemów alarmowych  to również okablowanie oraz cała masa dodatkowych akcesoriów. Okablowanie jest niezbędne do działania monitoringu – kamery muszą być podpięte do sieci oraz źródeł zasilania, tak samo jak rejestrator oraz dysk. Właściwe połączenie wszystkich elementów gwarantuje prawidłowe działanie systemu.

Jak założyć monitoring w domu lub mieszkaniu?

Monitoring może założyć każdy, kto ma na to ochotę. Trzeba jednak pamiętać, że „wzrok” kamer może obejmować jedynie to, co dzieje się w ścisłym otoczeniu naszej posesji. W Polsce obowiązuje prawo do prywatności, więc kamera skierowana tak, że w jej polu znajduje się np. pół podwórka sąsiada może budzić sprzeciw zainteresowanego. 

Wybór odpowiedniego modelu monitoringu uzależniony jest w dużej mierze od zasobności portfela oraz naszych potrzeb – mając mały dom wystarczą 4 kamery zewnętrzne w strategicznych miejscach, co przy większym domu z dużym ogrodem zupełnie się nie sprawdzi. Warto zatrudnić specjalistów z zakresu montażu monitoringu, gdyż tylko w taki sposób będziemy mieć najlepiej dopasowany system.