Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z możliwością stworzenia komfortowej przestrzeni, która będzie odznaczać się zdecydowanie większym metrażem niż mieszkanie w bloku. Częstym problemem inwestorów jest jednak rozłożenie owego metrażu. Co wybrać: tradycyjny dom piętrowy, a może nowoczesny domu parterowego? Czym się kierować przy wyborze projektu budynku jednorodzinnego, który może wykonać Pracowni Architektury Anny Korowickiej-Ciborowskiej?

Dom jednorodzinny – parterowy czy piętrowy?

Na budowę domu piętrowego powinni zdecydować się przede wszystkim ci inwestorzy, którzy posiadają niewielką działkę. W ten sposób zaoszczędzą spory kawałek terenu, który będą mogli przeznaczyć na ogródek czy plac zabaw dla dzieci. To również łatwy sposób na oddzielenie od siebie przestrzeni dziennej i nocnej. W domach piętrowych goście korzystają z dolnej część obiektu, dlatego też piętro może być strefą prywatną, do której nikt nie będzie zaglądać. Na korzyść domu piętrowego przemawiają również kwestie ekonomiczne – jego budowa, a także ogrzewanie wiążą się z niższymi kosztami niż w przypadku domu parterowego.

Nie oznacza to jednak, że budynek bez piętra również nie ma przekonujących zalet. Rodziny z dziećmi docenią również kwestie bezpieczeństwa – w domach parterowych nie ma schodów, a więc potencjalnego zagrożenia dla najmłodszych użytkowników przestrzeni. Pod uwagę należy wziąć również względy estetyczne – sama konstrukcja budynku parterowego jest nowoczesna i niezwykle smukła, a jeśli połączyć ją z bezpośrednim wyjściem na taras, to cała inwestycja nabiera zupełnie nowego wymiaru. Bez względu jednak na to, czy zdecydujesz się na dom piętrowy, a może parterowy, powinieneś wiedzieć, że kluczem do jego funkcjonalności jest dobry projekt.

Czym się kierować przy wyborze projektu domu jednorodzinnego?

Projekt domu jednorodzinnego powinien być dopasowany do jego użytkowników. Osoby z małymi dziećmi lub seniorzy mający problem z poruszaniem się lepiej odnajdą się w budynkach parterowych, natomiast rodziny wielopokoleniowe powinny postawić ba dom piętrowy, który pozwoli na łatwiejszy podział stref i zachowanie prywatności. Powierzchnia domu jednorodzinnego również powinna być dostosowana do jego mieszkańców. Choć większość inwestorów marzy o wielkiej przestrzeni, to warto pamiętać o tym, że jej budowa będzie droższa, podobnie jak koszty jej utrzymania, a sprzątanie będzie bardziej czasochłonne.

Choć zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego z pewnością będzie tańszy, to w tej kwestii nie warto oszczędzać i lepiej udać się do Pracowni Architektury Anny Korowickiej-Ciborowskiej, która znajduje się w Łomży i działa od 1999 roku. Specjaliści z województwa podlaskiego stosują innowacyjne rozwiązania technologiczne, które usprawniają samą budowę, ale przede wszystkim otwierają się na klientów, pomagając im sprecyzować ich oczekiwania i spełniając ich projektowe marzenia. O ile więc możesz generować oszczędności, wybierając tańsze materiały wykończeniowe, o tyle nie powinieneś oszczędzać na projekcie domu, w którym być może spędzisz resztę życia.