Rodzajów osłon przeciwsłonecznych montowanych na oknach jest wiele. Wyróżnić można plisy, verticale, żaluzje z lamelami drewnianymi lub aluminiowymi, a także wiele typów rolet wewnętrznych materiałowych. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się również systemy zewnętrzne, wśród których nie można pominąć solidnych aluminiowych rolet. Czy tylko na nie warto postawić? Odpowiedź brzmi: nie. Każdy, kto szuka designerskich, przystępnych cenowo i wytrzymałych przesłon okiennych, powinien zwrócić uwagę na ofertę refleksoli. Z czego są one zbudowane i gdzie można je zastosować?

Refleksole – naturalna klimatyzacja i ciekawa dekoracja

Refleksole to nic innego, jak tekstylne rolety zewnętrzne, które tworzone są z solidnej konstrukcji aluminiowej oraz wysokiej klasy tkanin z włókien poliestrowych. Są to materiały pokrywane polichlorkiem winylu, a dzięki temu są one niebywale odporne na trudne warunki atmosferyczne. Najlepsze refleksole wyposażone są też w specjalne prowadnice boczne z uszczelkami, które skutecznie eliminują przenikanie światła przez wąskie szpary wokół tekstylnego płaszcza. Jak może on zaś wyglądać?

Refleksole tworzone są w kilku odmianach, jeśli chodzi o swoją przezierność. Występują głównie w odcieniach bieli, beżu, szarości i brązów. W wielu przypadkach refleksole pomagają w nadaniu bryle budynku nowej piękniejszej estetyki. Nie to jest jednak ich podstawą funkcją. Tekstylne rolety zewnętrzne to zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, które skutecznie powstrzymują promienie przed wpadaniem ich do wnętrz. Liczyć przy tym można na stłumienie kontrastów oraz dodatkowe wygłuszenie okien np. podczas deszczu.

Producenci wysokiej klasy refleksoli nazywają je też naturalną klimatyzacją, ponieważ latem pozwalają ograniczyć użycie systemów klimatyzacyjnych. Koszty eksploatacyjne budynku dzięki temu maleją, a w pomieszczeniach jest zdrowszy mikroklimat.

Poznaj zastosowanie refleksoli

Refleksole sprawdzają się przede wszystkim przy przeszkleniach wielkopowierzchniowych. Stąd chętnie wybierane są przez deweloperów mieszkaniowych budujących apartamenty, a także przez właścicieli hoteli oraz biurowców. Producenci tego typu systemów osłon okiennych proponują je również dla szkół, szpitali, przedszkoli, urzędów czy nawet dla budynków salonów motoryzacyjnych. Refleksole wszędzie zapewniają wysoką funkcjonalność i łatwo wpasowują się w estetykę zarówno fasady konkretnego obiektu, jak i jego wnętrz.

Warto również podkreślić, że na rynku dostępne są refleksole idealnie pasujące do altan, przeszklonych tarasów, balkonów i ogrodów zimowych. O szczegóły warto pytać doradców z warszawskiej firmy RENOMA, która może pochwalić się rozległą ofertą różnych systemów przeciwsłonecznych. Jak zaś wyjaśniają pracownicy przedsiębiorstwa, refleksole produkowane są także w wersjach zapewniających po spuszczeniu stuprocentowe zaciemnienie, co wykorzystują m.in. uczelnie w swoich aulach wykładowych, właściciele domów weselnych oraz kina.

Nie ma również przeciwwskazań do tego, by tekstylne rolety zewnętrzne zastosować w domach i mieszkaniach z oknami o standardowych wymiarach. Refleksole coraz częściej można zatem zauważyć na fasadach bloków z wielkiej płyty, a także na elewacjach kamienic.