Automatyczne otwieranie oraz zamykanie bramy dwuskrzydłowej nie tylko ułatwia jej użytkowanie, ale także zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów napędów dedykowanych tego typu ogrodzeniom. Ich dobór zależy między innymi od kierunku rozwierania konstrukcji, jak również szerokości słupków, na których znajdują się zawiasy.

Napęd z ramieniem łamanym

Sprawdzi się w sytuacji, gdy brama musi być otwierana na zewnątrz, a słupki ogrodzeniowe są szerokie – kamienne bądź ceglane. Wszystko dzięki dodatkowemu ramieniu montowanemu w połowie długości całego siłownika. Konieczne jest jednak zmierzenie szerokości muru, aby nie doszło do sytuacji, w której nie będzie możliwe całkowite otwarcie bramy. Takie rozwiązanie eliminuje koszty ewentualnych przeróbek murarskich ogrodzenia. Szerokim asortymentem tego rodzaju dysponuje producent napędów do bram Beninca Polonia, mający swoją siedzibę w Czosnowie koło Warszawy. Montaż tego typu ramienia nie jest skomplikowany. W zestawie zazwyczaj dołączone są niezbędne uchwyty mocujące.

Napęd podziemny

Możliwość, która przypadnie do gustu wszystkim osobom, ceniącym sobie wysoką estetykę. Zasada działania systemu jest analogiczna do napędu opisanego wyżej. Pozwala jednak na otwieranie bramy zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Siłowniki są całkowicie ukryte w skrzyniach fundamentowych pod ziemią. Najkorzystniej zdecydować się na montaż napędu podziemnego podczas projektowania całego ogrodzenia. W przeciwnym razie zadanie może być utrudnione i wymagać przebudowy murowanych słupów. Sama instalacja jest skomplikowanym procesem w porównaniu do pozostałych rodzajów systemów przeznaczonych do bram rozwieralnych. Niezbędna czynność, o której należy pamiętać to odwodnienie siłownika. Duży atut zastosowania takiego rozwiązania stanowi możliwość całkowitego otworzenia skrzydła do poziomu nawet 180 stopni.

Napęd śrubowy lub hydrauliczny

To z kolei przeciwieństwo mechanizmu z ramieniem łamanym. Jego budowa umożliwia otwieranie bramy do wewnątrz i montaż przede wszystkim na wąskich słupkach. Działają one z wykorzystaniem systemu hydraulicznego bądź elektromechanicznego. Pierwszy sprawdzi się w przypadku bram, które są intensywnie eksploatowane. Drugi z kolei cechuje się dość niską ceną na rynku, co nie przekłada się na niską jakość. Stanowi jedno z najczęstszych i cechujących się dużą żywotnością rozwiązań w automatyce bram skrzydłowych.