Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na wdrażanie w swoich obiektach ważnych systemów alarmowych. Te są dzisiaj o nawet kilkanaście razy bardziej czułe, niż te wytwarzane jeszcze kilka lat temu. Na uwagę w szczególności, powinny zwrócić alarmy podłączone pod złożone zautomatyzowane oprogramowanie, pozwalające na podgląd, czy kalibrację ustawień zdalnie.

Systemy alarmowe ze względu na swoją funkcję

Jeśli chodzi o swoją funkcję, poziom technologiczny, czy sposób ostrzegania, wyróżnia się dzisiaj pięć podstawowych systemów alarmowych. Pierwszy z nich jest ten włamaniowy, który oparty jest o różnego rodzaju detektory ruchu, które działają w technologii podczerwieni. Mogą one by montowane na drzwiach, przy bramach, czy na oknach, jako czujniki magnetyczne. Podkreślić przy tym należy to, że w najwyższych generacyjnie formach, są one również wyposażone w czujniki wibracji, pękających szyb itp. Można je również zaliczyć do systemów antynapadowych, które występują w zautomatyzowanej wersji, jak i też uruchamianej przez domownika w razie wystąpienia zagrożenia. Mowa o włączeniu przy pomocy pilota, czy dyskretnego przycisku alarmowego.

Kolejnym systemem alarmowym, jest ten zaliczany do telewizji dozorowej CCTV. Tu można wykonać daną instalację w różnych technologiach, ze względu na jakość obrazu, a także na sposób jego zarządzania. Niekiedy systemy te tylko pozwalają na archiwizację danych, a wielokrotnie są zarządzane w czasie rzeczywistym przez właścicieli, lub firmy ochroniarskie. Warto przy tym wiedzieć, że monitoring domów jednorodzinnych, jest dzisiaj zjawiskiem coraz powszechniejszym i świetnie odstraszającym potencjalnych włamywaczy…

Specjalnym systemem alarmowym, który jest jednak rzadko wykorzystywany w domach, a raczej ma swoje uzasadnione zastosowanie w korporacjach, czy w ośrodkach przemysłowych, jest system kontroli dostępu. Pozwala on ograniczać osobom wstęp do danego pomieszczenia, a przekraczanie różnego rodzaju zapór, odbywa się poprzez wpisywanie kodów, lub poprzez odczyn linii papilarnych. Dla celów domowych jest to dobre rozwiązanie dla zabezpieczania np. gabinetów.

Ostatnim i dzisiaj chyba najważniejszym systemem alarmowym, który pomaga wdrażać między innymi firma ELDAR Dariusza Remiszewskiego, jest ten dotyczący ochrony przeciwpożarowej i nie tylko. Detektory gazu, czujniki ognia, czy inne podzespoły działające w technologii optycznej lub jonizacyjnej, są w stanie wykryć zagrożenia nawet w początkowej ich fazie. To właśnie w ten system powinien być wyposażony każdy dom oraz mieszkanie!

Zautomatyzowane systemy alarmowe

Dla energooszczędności, komfortu zarządzania, oraz najwyższej sprawności systemów alarmowych dla domu jednorodzinnego, warto podpinać je do systemu SmartDom, który wielokrotnie nie wymaga złożonego okablowania. To wdrożenie automatyzacji budynku, pozwala jednak na monitorowanie domu z zagranicy, czy też pracy. Taka kontrola pozwala uchronić majątkiem przed różnymi niebezpieczeństwami. Pamiętać przy tym również warto o wdrażaniu domofonów, czy videodomofonów!