Demineralizacja to proces, który pozwala uzyskać najwyższy stopień czystości wody poprzez usunięcie z niej soli, minerałów i innych jonów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych możemy zapobiec powstawaniu osadu i kamienia, oraz opóźnić procesy korozji, co jest szczególnie istotne w przypadku złożonych instalacji przemysłowych. Sprawdźmy, co na temat demineralizacji mówi specjalista z firmy Akwa. 

Demineralizacja wody – na czym polega?

Woda odgrywa szczególną rolę w sektorze przemysłowym, dlatego jej jakość musi być ściśle kontrolowana. Aby uzyskać właściwości odpowiednie dla danych instalacji, nierzadko stosuje się kilka metod uzdatniania. Ekspert z firmy Akwa wskazuje, że woda wykorzystywana w obiegu zamkniętym ma inne parametry niż ciecz otwartego systemu zaopatrzenia.

Jednym z częściej wykorzystywanych procesów uzdatniania jest demineralizacja, która polega na usunięciu soli mineralnych. Woda demineralizowana cechuje się niską przewodnością elektryczną, dlatego doskonale sprawdzi się w wielu branżach przemysłowych. Oczyszczona woda może swobodnie przepływać przez instalacje bez obawy o wytrącanie osadów i związków przyspieszających korozję.

– wyjaśnia specjalista z Akwa.

Metody demineralizacji wody – jak wybrać optymalne rozwiązanie?

Usunięcie rozpuszczonych soli to ostatni etap przemysłowych procesów uzdatniania. W celu uzyskania pożądanych parametrów wody wykorzystuje się kilka metod m.in. oczyszczanie za pomocą odwróconej osmozy, destylację, elektrodejonizację oraz wymianę jonową. Specjalista z Akwa wyjaśnia, że rozwiązania technologiczne są dobierane w oparciu o wyniki fizykochemicznej analizy wody.

Po dokładnej analizie parametrów oraz danych związanych z zawartością soli można precyzyjnie określić, który z sugerowanych procesów sprawdzi się w danym zakładzie produkcyjnym. Przy doborze metody uwzględnia się także zapotrzebowanie na wodę w konkretnym przedsiębiorstwie.