Pomimo rozwiniętej infrastruktury wodociągowej nie wszystkie nieruchomości mają dostęp do kanalizacji – w takim przypadku właściciele posesji muszą zadbać o stworzenie systemu odprowadzania ścieków. Podejmując decyzję o budowie szamba, zobowiązujesz się jednocześnie do regularnego usuwania nieczystości. Sprawdźmy, co na ten temat mówi specjalista z firmy Daniela Kokota.

Daniel Kokot radzi: kiedy opróżniać szambo?

Jeżeli uważasz, że montaż większego szamba zmniejszy częstotliwość wizyt wozu asenizacyjnego, jesteś w błędzie! Jak zauważa pracownik firmy Daniela Kokota, długie przetrzymywanie nieczystości powoduje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów oraz produkcję szkodliwych gazów. Przyjmuje się, że zbiornik bezodpływowy powinien być opróżniany średnio co dwa tygodnie niezależnie od ilości nagromadzonych ekskrementów.

Aby precyzyjnie określić zapotrzebowanie na wywóz, wystarczy znać pojemność szamba i przyjąć, ze jedna osoba zużywa dziennie 180 litrów wody. Oczywiście, przy szacowaniu terminu usług asenizacyjnych należy zachować pewien margines błędu, aby nie dopuścić do przepełnienia. Umawiając się na wywóz szamba z jedną firmą masz pewność, że usługa będzie zrealizowana na czas.

Opróżnianie szamba – zasady obowiązujące właścicieli posesji

Właściciele posesji muszą zadbać o łatwy dostęp do szamba oraz pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika. Specjalista z firmy Daniela Kokota zaznacza, że nagromadzone ścieki zaczynają fermentować po upływie 4 tygodni i wydzielać nieprzyjemny zapach, który może rozchodzić się do sąsiadów. Po każdym opróżnieniu szamba należy zabezpieczyć kanał pokrywą, która uniemożliwi otwarcie zbiornika przez dzieci.

Warto również stosować biopreparaty, które neutralizują zapachy i przyspieszają rozkład związków organicznych. Uwaga! Zużycie wody może różnić się w zależności od pory roku, dlatego przygotuj się na to, że w sezonie letnim szambo będzie opróżniane częściej niż w chłodniejszych okresach.