Jeżeli jesteś posiadaczem ogrodu lub działki, z pewnością nie raz korzystałeś ze środków przeciwko chwastom, insektom czy chorobom grzybowym. Utrzymanie pięknego ogrodu wymaga czasu i cierpliwości – na szczęście dobrane pestycydy pomagają w zwalczeniu nieproszonych gości. Sprawdźmy, co na temat preparatów ogrodniczych mówi specjalista z Centrum ogrodniczego "Pod Strzemięcinem"

Insektycydy i fungicydy dla ogrodnika

Środki do zwalczania larw i dorosłych owadów są powszechnie stosowane w ogrodnictwie i uprawie roślin doniczkowych. Specjalista z firmy Centrum Ogrodnicze "Pod Strzemięcinem" wskazuje, że oprócz preparatów chemicznych istnieją biologiczne środki ochrony roślin, które zawierają zarodniki grzybów, bakterie lub wirusów. Bez względu na zastosowana metodę (opryskiwanie, zadymianie czy opylanie) insektycydy przenikają do organizmu owada różnymi drogami. Jeżeli problemem są nie insekty, tylko grzyby, zaleca się stosowanie fungicydów, które całkowicie hamują lub czasowo powstrzymują ich rozwój. Sposób działania zależy od zawartości substancji czynnej. W ofercie firmy znajdziesz zarówno preparaty ochronne, stosowane zapobiegawczo zanim zarodniki grzyba zaczną rozwijać się na roślinie, oraz preparaty kontaktowe, które działają na miejsce kontaktu z grzybami.

Herbicydy – środki do zwalczania chwastów

W przydomowych ogródkach najczęściej stosuje się herbicydy, czy środki zwalczające chwasty. Specjaliści wskazują, że w przypadku poważnego problemu z niepożądanymi roślinami, warto zastosować herbicydy o szerokim spektrum działania. To chemiczne środki ochrony, najczęściej o działaniu nalistnym (kontaktowym), które hamują wzrost chwastów, a jednocześnie nie powodują szkód dla uprawy. Są stosowane w różnych formach, takich jak płyny, proszki, granulaty, aerosole czy emulsje. Ich wybór zależy od rodzaju chwastów, które mają zostać zwalczane, rodzaju uprawy oraz sposobu aplikacji.

Zastosowanie herbicydów może być dobrym uzupełnieniem mechanicznych sposobów walki z niepożądaną roślinnością w ogrodzie. Środki aplikowane nalistnie znacznie ograniczają rozrost chwastów poprzez hamowanie procesów fotosyntezy, oddychania i podziału komórek. Mogą również wpływać na syntezę białek i kwasów nukleinowych w komórkach roślin. Ważne jest jednak to, aby bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Jeżeli nie wiesz, które preparaty najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie, skorzystaj z pomocy eksperta z Centrum ogrodniczego "Pod Strzemięcinem", który służy fachowym doradztwem w doborze środków ochrony roślin.