Własna działka w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych to marzenie wielu mieszkańców mniejszych i większych miast. Nawet niewielki ogródek pozwala doskonale odpocząć od miejskiego zgiełku i codziennego zmagania się z obowiązkami. Zanim jednak zaczniemy cieszyć się spokojem na łonie natury musimy zadbać o kilka praktycznych kwestii. Jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania jest zagospodarowanie wytwarzanymi ściekami.

Szambo na ogródku działkowym - wygodny sposób na ścieki

Większość ogródków działkowych nie ma możliwości podpięcia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Dostęp do bieżącej wody zapewnia się za pomocą studni. Problemem jest natomiast wywóz nieczystości. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie na działce bez możliwości skorzystania z toalety. Prędzej czy później przyjdzie nam się więc mierzyć z tym wyzwaniem.

Najwygodniejszym rozwiązaniem i zdecydowanie najczęściej wybieranym jest budowa własnego szamba. Dla właścicieli domów są na ogół dobrze obeznani z tym tematem, natomiast mieszkańcy bloków stykają się z nim wówczas po raz pierwszy. Od czego należy zacząć, planując budowę szamba i w jaki sposób należy potem o nie dbać?

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby postawić szambo na działce ROD

W pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się obowiązującym przepisom, aby nasze działania były w pełni legalne, zgodne z wytycznymi. W ten sposób oszczędzimy sobie wielu nieprzyjemności związanych z przenoszeniem szamba.

Ustawienie szamba podlega przepisom prawa budowlanego i powinno odpowiadać zawartym w nim zaleceniom, dotyczącym jego umiejscowienia. Zanim jednak przystąpimy do instalacji szamba, musimy złożyć stosowny wniosek o pozwolenie na budowę. Często również trzeba uzyskać odrębna zgodę również od zarządcy ogródków działkowych.

Wspomniane wyżej przepisy szczegółowo określają, w jakiej lokalizacji możemy postawić szambo. Powinno być usytuowane w odległości co najmniej 15 metrów od studni dostarczającej wodę pitną oraz co najmniej niż 2 metry od sąsiadującej działki czy ciągów komunikacyjnych takich jak alejki, ulice.

Umiejscowienie szamba

Z praktycznego punktu widzenia dobrze jest umiejscowić szambo niedaleko bramy wjazdowej aby zapewnić komfortowy dojazd w celu wywozu nieczystości. Patryk Władyczuk, właściciel firmy Wini-Trans wywóz nieczystości płynnych, działającej na terenie Łodzi, radzi, aby dobrze przemyśleć lokalizację szamba jeszcze na etapie projektu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych komplikacji podczas wywozu szamba, które będzie się odbywał dość regularnie.

Jakie szambo wybrać

W przypadku szamba na działce letniskowej mamy do wyboru gotowe zbiorniki z tworzywa sztucznego oraz betonowe konstrukcje. Zaletą tych pierwszych jest lekka waga i wygodny montaż. Są jednak znacznie mniej odporne na uszkodzenia niż zbiorniki wykonane z betonu, które bez przeszkód możemy zakopać w dowolnym miejscu. Betonowe szamba to też zdecydowanie korzystniejsza cenowo opcja.

Jeśli mamy smykałkę do prostych prac budowlanych, z powodzeniem wykonamy takie szambo samodzielnie. Z pomocą przyjdą nam poradniki dostępne na specjalistycznych stronach internetowych, do których często dołączony jest filmik, przedstawiający kolejne kroki budowy szamba.

Fachowcy z firmy Wini - Trans na ogródki działkowe polecają szamba o mniejszej pojemności. Trzeba wziąć pod uwagę, że szambo przy domku letniskowym zapełnia się powoli, a regularne opróżnianie szamba jest istotne dla jego sprawnego funkcjonowania.