Szkło to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów stosowanych w budownictwie i dekoratorstwie wnętrz. Oferuje wiele możliwości i ma szerokie zastosowanie – zarówno w elementach konstrukcyjnych, jak i akcesoriach o charakterze czysto estetycznym. Stosowany jest od wieków, a wciąż nie traci na popularności. Jak możemy wykorzystać szkło w nowoczesnym wnętrzu?

Witraże – ponadczasowe i uniwersalne

Witraże są nam doskonale znane z kościołów i innych sakralnych budynków, ale to nie wyczerpuje ich możliwości. Równie dobrze prezentują się w domach, gdzie wykorzystywane są w przeszkleniach drzwi i okien. Współcześnie wykorzystuje się w dekoratorstwie kilka technik witrażu; witraż tradycyjny, witraż Tiffany’ego oraz witraż malowany. Pracownie zajmujące się ich projektowaniem i wykonywaniem, takie jak TS Studio, będą w stanie dopasować rozwiązanie odpowiednie to każdego wnętrza.

Witraż tradycyjny wykonywany jest poprzez połączenie szkła witrażowego profilem ołowianym i cyną. Najlepiej sprawdza się na dużych przeszkleniach. Natomiast witraż Tiffany’ego, którego początki sięgają końca XIX wieku, powstaje z kawałków szkła witrażowego pokrytego na brzegach taśmą ołowianą łączonych cyną. Dzięki tej technice możliwe jest tworzenie elementów przestrzennych, a same witraże mają delikatniejszy wygląd. Alternatywą dla tych dwóch rozwiązań jest witraż malowany. Używane w tym celu farby są odporne na czynniki atmosferyczne, a dzięki możliwości łączenia kolorów można uzyskać szeroką paletę barw o różnym stopniu przezroczystości. Możemy umieścić je nie tylko w drzwiach i oknach, ale również ściankach działowych, frontach meblowych czy balustradach.

Fusing – nowoczesna sztuka formowania szkła

Wraz z rozwojem technologii rosną też możliwości obróbki materiałów takich jak szkło. Ogromną jego zaletą jest plastyczność, a zatem też możliwość dopasowania do każdego stylu. Szkło artystyczne dopasujemy zarówno do rustykalnego domu, jak i nowoczesnego, minimalistycznie urządzonego apartamentu czy biura – wszystko zależy od nadanej mu formy i przeznaczenia.

Fusing to technika formowania szkła pod wpływem temperatury, gdzie podczas topienia wykonuje się również gięcie oraz formowanie tafli szkła. Może ono być w ten sposób samodzielnym elementem lub zostać połączone – z innym szkłem, drewnem, metalem lub kamieniem.

Zastosowanie szkła fusingowego jest niezwykle szerokie. Doskonale sprawdzi się w małych formach dekoracyjnych, ale może być też wykorzystywane w wyrobie przedmiotów użytkowych, takich jak lampy, lustra, a także misy czy patery. Podobnie jak witraż, wykorzystywany jest w konstrukcji balustrad oraz jako przeszklenie ścian i mebli.