Czy odrestaurowanie kanapy, fotela lub sofy ma sens? A może lepiej kupić nowe meble? Jeżeli twój komplet wypoczynkowy nosi ślady zużycia, ale jego konstrukcja jest nienaruszona, nie ma sensu inwestować w nowe meble – o wiele tańszym i efektywniejszym rozwiązaniem jest wymiana starej tapicerki.

Dlaczego warto tapicerować stare meble?

  • Nowe możliwości aranżacyjne

Tapicerowanie to sposób na ofiarowanie sprzętom drugiego życia. Jeżeli twoje meble są zabytkowe, mają oryginalne kształty, są niesamowicie wygodne, lub posiadają szczególną wartość sentymentalną, możesz zmienić ich obicie i cieszyć się odświeżonym wystrojem wnętrza. Kanapy w stylu retro czy antyczne szezlongi, obite unikatowym materiałem, mogą stać się centralnym elementem wyposażenia każdego salonu. Retro akcenty są bardzo pożądane w nowoczesnych wnętrzach, nadając im lekko eklektyczną aurę.

  • Dowolność w wyborze materiału

Jeżeli cenisz sobie oryginalność i nie chcesz mieć pokoju jak z „katalogu”, masz dwie możliwości – zamówić meble na wymiar lub zmienić tapicerkę w meblach zakupionych w sieciówce. Korzystając z usług sprawdzonej firmy tapicerskiej, takiej jak Zakład Usług Stolarsko Tapicerskich Paweł Rejnowicz, klient ma całkowitą dowolność w doborze tkanin, kolorów i wzorów na podstawie dostarczonego wzornika. Jednymi z najpopularniejszych materiałów obiciowych są tkaniny flokowane. Flokowanie to proces polegający na aplikacji strzyży tekstylnej za pomocą specjalnego urządzenia elektrostatycznego na tkaninę. Wskutek tego procesu tkanina staje się miękka, przyjemna w dotyku i odporna na ścieranie. Częstą praktyką tapicerską jest pokrywanie floków warstwą ochronną, dzięki której materiał nabiera właściwości plamoodpornych.

  • Odnowienie uszkodzonego obicia

Zestawy wypoczynkowe są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne i zaplamienia. Jeżeli w trakcie użytkowania nieopatrznie rozlałeś na kanapę wino, kawę lub inny, trudno spieralny, płyn, nie musisz wymieniać całego obicia. Nowoczesne techniki tapicerskie umożliwiają renowację mebla na zabrudzonych fragmentach bez konieczności zmiany całej tapicerki. 

  • Ekologia

Produkcja nowych mebli wiąże się z emisją dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Zamiast wyrzucać na śmieci podniszczone sprzęty, lepiej je odnowić - w myśl idei zero waste. Dzięki nowej tapicerce nie tylko zaoszczędzisz, ale też nie zanieczyścisz planety.