Blog Panoramy Firm

Tworzenie instalacji odgromowej

Materiał partnera
2019-07-31
elektroinstalatorstwo

Instalacja odgromowa w domu to bardzo ważna konstrukcja nadziemna, którą rozprowadza się specjalnymi drucianymi przewodami po dachu. Zaplanowanie jej i wykonanie, to nie zaś działanie polegające na samym zamontowaniu. Istotne jest bowiem wcześniejsze przygotowanie analiz energetycznych, w tym tych dotyczących ryzyka przepięciowego i pożarowego.

LPL i LPS – ważne pojęcia dotyczące instalacji odgromowej

Instalacje odgromowe, tworzone są przez szeroko wyspecjalizowane pracownie elektroinstalacyjne, które muszą stosować się do takich norm, jak: PN-EN 62305-1, PN-EN 62305-2, PN-EN 62305-3, oraz PN-EN 62305-4. To one mówią między innymi o klasie LPS, na które wpływają następujące czynniki: odległości pomiędzy przewodami odprowadzającymi, zakres odstępów iskrobezpiecznych, długości uziomów, a także parametry prądu piorunowego, które określane są między innymi dzięki wyznaczeniu LPL – poziom ochrony przeciwpiorunowej przy określonych warunkach wyładowania.

Procedura wyboru środków ochrony

Cała procedura wyboru środków ochrony i projektowania instalacji odgromowej jest bardzo złożona. Pracownia elektroinstalatorstwa, sprawdza poziom natężenia wykorzystywanych razem w budynku sprzętów AGD i RTV, określa rodzaj materiału – środowiska – na którym będą zainstalowane przewody odgromowe, czy też ogólnie identyfikuje warunki budynku poddawanego ochronie. Ważne jest wtedy również wyznaczenie strat i ich rodzajów, dotyczących obiektów, co pozwala przejść do obliczenia tzw. wartości komponentów ryzyka.

Elementy instalacji odgromowej

Do elementów instalacji odgromowej, zalicza się:

  • drut odgromowy, cynkowany ogniowo,
  • elementy łączące, w tym specjalistyczne obejmy,
  • iglice odgromowe,
  • śruby, nakrętki, podkładki wykonywane ze stali nierdzewnej,
  • elementy betonowo-metalowe, m.in. podstawy do iglic,
  • obciążniki wsporników.

Po co nam instalacje odgromowe?

Cel stosowania instalacji odgromowych jest bardzo złożony. Nie tylko dzięki nim wielokrotnie podczas burzy, można korzystać bezpiecznie z wielu urządzeń elektrycznych, czy nie tylko zapewniają one ochronę przeciwpożarową. Wielokrotnie pozwalają też ochronić budynek na skutek powalenia przydrożnego drzewa.

Wykonawcy instalacji odgromowej

Jeśli poszukujesz dobrej firmy zajmującej się wykonawstwem instalacji odgromowych, zgłoś się do pracowni PHU ELEKTROINSTAL, która działa w Rudzie Śląskiej. Obsługuje ona klientów indywidulanych oraz biznesowych, gwarantując tworzenie instalacji elektrycznych, alarmów, domofonów, czy też monitoringu. Z pełnym zakresem usług tejże firmy, można zapoznać się na dedykowanej stronie www.