Wiele osób budujących dom marzy o kominku, który w zimowe wieczory nie tylko zapewnia przyjemne ciepło, ale też wprowadza jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Ponadto w domach, jak i innych obiektach znajdują się instalacje grzewcze, które odprowadzają spaliny poprzez przewody kominowe. Właśnie dlatego, zanim budynek zostanie oddany do użytku, należy uzyskać odbiór przewodów kominowych. Na czym polega? Firma Usługi Kominiarskie Paweł Basta wyjaśnia.

Kiedy odbiór przewodów kominowych jest konieczny?

Przewody kominowe to kluczowy element instalacji grzewczej, który odgrywa niezwykle ważną rolę. Otóż przewody odpowiadają za odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza i spalin, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo wszystkim przebywającym w budynku. Jak nietrudno się domyślić, jakakolwiek awaria przewodów kominowych może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego tak ważne jest wykonywanie przeglądów i właśnie odbiorów przewodów kominowych. Jak tłumaczy pracownik firmy Usługi Kominiarskie Paweł Basta z Bolesławca:

Odbiór przewodów kominowych musi być wykonany przede wszystkim w przypadku nowego obiektu, który nie został jeszcze oddany do użytku, ale znajdują się w nim urządzenia grzewcze. Jest to konieczne również w sytuacji, gdy przewody kominowe zostały poddane modernizacji lub zmieniono podłączenia.

Na czym polega odbiór przewodów kominowych?

Warto podkreślić, że odbiór przewodów kominowych, a więc wentylacyjnych, dymowych i spalinowych, musi zostać przeprowadzony przez osobę posiadającą odpowiednie kompetencje i uprawnienia. Na terenie Bolesławca kompleksowe usługi kominiarskie świadczy Paweł Basta, który przeprowadza formalny i fizyczny odbiór przewodów kominowych. W ramach pierwszego etapu kominiarz sprawdza zgodność wykonania instalacji z jej projektem, a także oznakowania oraz kwestie techniczne związane z instalacją. Następnie kontroluje drożność, prawidłowość prowadzenia i stan przewodów, siłę ciągu kominowego oraz czy nie występuje uszkodzenie, żadnego z elementów.

Co znajduje się w protokole kominiarskim?

Po zakończeniu kontroli firma Usługi Kominiarskie Paweł Basta przygotowuje protokół kominiarski, który zawiera szczegółowe informacje dotyczące stanu instalacji grzewczej i przewodów kominowych, a także decyzję czy dany budynek przeszedł odbiór, czy też nie. Natomiast w sytuacji gdy przewody kominowe nie pokrywają się z pierwotnym projektem, kominiarz musi dodatkowo potwierdzić poprawność ich wykonania. Taki protokół dołączany jest do dziennika budowy i wpływa na przyznanie zgody na użytkowanie obiektu.