Rynek artykułów dekoracyjnych dla architektury wnętrz oferuje ogromne możliwości aranżacyjne. Dostępne są tu rozwiązania, które sprawdzą się zarówno w klasycznych stylizacjach, jak i tych nowatorskich. Nieustannie pojawiają się również nowe produkty, które pozwalają w prosty sposób uzyskać niezwykłe aranżacje. Na uwagę zasługują tu między innymi maty dekoracyjne, znane też jako maty Sibu.

Wykończenie wnętrza ma znaczenie

Planując aranżację mieszkania, musimy w pierwszej kolejności uwzględnić ściany i podłogi. To one będą stanowiły tło dla wyposażenia i z tego powodu powinny się z nim harmonijnie komponować. Popularnym rozwiązaniem są panele podłogowe. Wykonane z drewna lub materiałów imitujących drewno mają uniwersalny charakter, który pozwala bez trudu połączyć je z meblami w stylu prowansalskim, kolonialnym czy industrialnym – wszystko zależy od doboru wzoru i kolorystyki. Zatem już na etapie ich wyboru powinniśmy mieć choć szkicowy plan tego, jak wyglądać ma nasze mieszkanie. W przypadku ścian możliwości jest jednak więcej i to one stanowić będą swoistą kropkę nad i w architekturze wnętrz.

Możemy bowiem wybrać klasykę i pokryć ściany w mieszkaniu farbą w jednolitym kolorze, inną w każdym pomieszczeniu lub taką samą w całym mieszkaniu, tu decydujemy zgodnie z naszą wizją. Będzie to dość zachowawcze i pozostawia niewiele miejsca na błąd w aranżacji. Może przynieść też ciekawy efekt, jeśli takie wykończenie zostanie dopełnione odpowiednimi meblami i dekoracjami. Możemy też stworzyć wnętrze nietuzinkowe, wykorzystując artykuły z bogatej oferty salonu dekoracji wnętrz MDekor w Świdnicy. Już sam wybór farby może stanowić tu nie lada wyzwanie, a to ze względu na jej liczne rodzaje i przeznaczenie. W stylowym wnętrzu nie może zabraknąć ekskluzywnych tapet lub tynków dekoracyjnych – w zależności od tego, czy wolimy tradycyjne, czy nowoczesne wnętrza. Z minimalistyczną aranżacją świetnie też współgrać będą fototapety.

Maty dekoracyjne w architekturze wnętrz

Jak zatem widzimy, możliwości są tu ogromne i wystarczy mieć tylko pomysł na wnętrze. Stosunkowo nowym rozwiązaniem, ale zyskującym coraz większą popularność są maty dekoracyjne. Do niedawna gościły głównie w hotelach, restauracjach i innych lokalach, ale coraz częściej spotkać je można też w domach i mieszkaniach. Nadają aranżacji luksusowy wymiar, a ich wzornictwo sprawia, że doskonale prezentują się w nowoczesnych stylizacjach. Maty Sibu mogą imitować stal nierdzewną, aluminium, kolorowe lustra, ale też gładkie lub tłoczone skóry czy okładziny akrylowe. Wśród ich zalet wymienić należy:

  • adaptację do temperatury pokojowej,
  • możliwość wycinania dowolnych kształtów,
  • możliwość użycia dodatków ułatwiających montaż,
  • wysoką giętkość materiału,
  • niską wagę płyt.

Dodatkiem ułatwiającym montaż, w który wyposażone mogą być maty dekoracyjne, jest warstwa samoprzylepna. Pozwala ona na ich szybkie umocowanie na dowolnej – nawet wklęsłej czy wypukłej – powierzchni. Również sama obróbka płyt do wymaganego kształtu czy rozmiaru jest prosta; cięcie bez trudu wykonamy przy użyciu noża do papieru lub wykładzin. Co ciekawe, świetnie sprawdzą się nie tylko na ścianach, ale również na meblach, na przykład na powierzchni szafy lub komody.