Projektowanie kuchni wymaga dbałości o detale. Obowiązkowym wykończeniem wnętrza jest zaprojektowanie odpornych na uszkodzenia kuchennych blatów. Nowoczesnym i eleganckim pomysłem jest wykonanie ich z wytrzymałego granitu. Ich projekt warto zlecić profesjonalnemu kamieniarzowi. Czy jednak warto się na nie zdecydować? Jakie są korzyści z blatów granitowych? Czy mają jakieś wady?

Właściwości i zastosowanie granitu

Granit należy do magmowych skał o krystalicznej strukturze. Składa się z biotytu, kwarcu, plagioklazu, potasowego skalenia oraz innych minerałów. Jego złoża można spotkać na całym świecie. W Polsce wydobywany jest na Dolnym Śląsku oraz na Ziemi Kłodzkiej. Wykorzystywany jest w przemyśle budowlanym, zdobniczym, a także w branży pogrzebowej. Ma też szerokie zastosowanie we współczesnym kamieniarstwie. Występuje w różnych odcieniach, od szarości i czerni po granat, zieleń, aż po biel. W związku z tym używany jest do konstrukcji nagrobków, kostek, płyt np. chodnikowych, nawierzchni ogrodowych, murków, stopnic i parapetów. Jest budulcem wyposażenia kamiennego ogrodów i małych obiektów budowlanych oraz torów żużlowych. W przemyśle meblarskim wykonuje się z niego meble, a także części do kuchni. Dużym powodzeniem cieszą się kamienne blaty, posadzki oraz okładziny na ścianę.

Główne zalety kuchennych blatów granitowych

Ponieważ granit jest niezwykle trwałym materiałem, stosuje się go do produkcji kuchennych blatów granitowych. Kamieniarze wykorzystują w tym celu jego dwie struktury: ziarnistą i użyloną. W ten sposób granitowe blaty do kuchni cechują się oryginalnymi wzorami i deseniami. Konstrukcje o ziarnistej strukturze są za to bardziej jednolite. Są wytrzymałe i odporne na działanie temperatury. Dlatego też instaluje się je w pobliżu kuchenek. Są przy tym odporne na zabrudzenia oraz mechaniczne uszkodzenia. Są także bezpieczne w codziennej eksploatacji. Pozwalają na wygodne krojenie i inne prace w kuchni. Są też łatwe w czyszczeniu. Wystarczy je tylko regularnie polerować. Są wreszcie odporne na działanie czasu i wyróżniają się atrakcyjną wizualnie formą. Szeroki wybór gamy kolorystycznej od klasycznej bieli po elegancką czerń sprawia, że blat z konglomeratu lub w pełni z granitu będzie pasował do każdego wnętrza. Ponadto granitowe blaty są odporne na ogień i wodę. Pozwalają także na dowolne wykończenie np. matowe lub błyszczące, co ułatwia czyszczenie. Firmy kamieniarskie produkują przy tym rozmaite formy, od tradycyjnych po bardziej nowatorskie np. w kształcie koła czy owalu.

Blaty z granitu – opinie i wady

Do głównych wad blatów granitowych oferowanych przez zakłady kamieniarskie należy ich wysoka cena. Przykładowy koszt zamontowania blatu z granitu szerokiego na 60 cm osadza się w przedziale cenowym 800-3 000 zł za m. Cena blatów granitowych zależy jednak od danej firmy. Jasne odcienie granitu są narażone na zanieczyszczenia i zaplamienia. Wymagają wobec tego stosowania specjalnych środków ochronnych, polerowania i wycierania. Jest przy tym chłodny, inaczej niż drewno i ciężki, co utrudnia jego montaż i transport. Dlatego też najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Zlecenie wykonania konstrukcji fachowcowi pozwoli uniknąć zwykłych pęknięć i ubytków, a na pewno przedłuży czas użytkowania. Ponieważ granit wymaga obróbki i przycinania, koniecznie, aby zajął się tym doświadczony kamieniarz.