Budynki o charakterze sakralnym to pierwsze skojarzenie przychodzące do głowy na myśl o słowie witraż. I choć oczywiście takie łączenie faktów nie jest mylne, to witraże, które tworzone są przez współczesnych witrażystów, takich jak Adam Stachowski, który prowadzi Toruński Zakład Witrażowniczy, coraz częściej pojawiają się w naszych domach, stając się ich wyjątkową i niebanalną ozdobą, odmieniającą charakter każdego wnętrza.

Kilka słów o witrażach tworzonych w Toruńskim Zakładzie Witrażowniczym Adama Stachowskiego

Witraże to wyjątkowe dekoracje, których tworzenie znane jest od wieków. Należy bowiem pamiętać, że najwcześniejsze znane witraże okienne datuje się na XI wiek, przy czym szczyt rozwoju witrażownictwa przypada na XIII i XIV wiek. Nie da się przy tym ukryć, że zarówno w średniowieczu, jak i w późniejszych wiekach witraże pojawiały się głównie w architekturze sakralnej, gdzie oprócz funkcji dekoracyjnej, pełniły także rolę edukacyjną, pozwalając wiernym zgromadzonym w kościele poznawać ze scen na witrażach, historie świętych. Oczywiście przez kolejne wieki sztuka tworzenia witraży znacznie się rozwinęła, sprawiając, że powstały nowe metody i techniki ich wyrobu, zaś same witraże znalazły również coraz to nowsze zastosowania. Warto przy tym wspomnieć, że podstawową metodą stosowaną współcześnie, przez specjalistów takich jak Adam Stachowski Toruński Zakład Witrażowniczy, przy tworzeniu witraży, jest metoda tradycyjna, polegająca na zastosowaniu kolorowych szkieł, które łączy się za pomocą profilu ołowiowego. Nie należy jednak zapominać, że jak można dowiedzieć od przedstawiciela Toruńskiego Zakładu Witrażowniczego –

Wykonanie witraży to zadanie wymagające precyzji i cierpliwości, gdyż jest ono czasochłonne oraz skomplikowane. Witraż powstaje bowiem z oddzielnych kawałków szkła, osadzanych na profilu (najczęściej ołowiowym). Zazwyczaj jednak w pierwszej kolejności sporządzany jest rysunek, na podstawie którego w kolorowym szkle wycinane są odpowiednie fragmenty. Następnie, po ich oszlifowaniu, osadza się je na przygotowanych wcześniej profilach, które lutowane są do stelaża, a potem wypalane, co pozwala utrwalić konstrukcję i wzór dekoracji.

Warto przy tym wspomnieć, że oprócz metody klasycznej stosowane są także inne metody tworzenia witraży, gdzie do dość popularnych sposobów zaliczyć należy technikę Tiffany'ego (polegająca na wycinaniu i szlifowaniu poszczególnych małych, szklanych elementów witrażu, które następnie, poprzez lutowanie, łączy się miedzianą taśmą), a także metoda angielska (polegająca na naklejaniu na szkło kolorowych folii i oklejeniu ich taśmą ołowianą).

Witraże od Toruńskiego Zakładu Witrażowniczego Adam Stachowski w aranżacji wnętrz

Wykorzystanie szkła w celu udekorowania wnętrza domu to niezwykle popularny trend we współczesnym budownictwie. Dotyczy to także witraży, które obecnie przechodzą prawdziwy renesans i coraz częściej możemy je podziwiać również w domach i mieszkaniach. Warto bowiem pamiętać, że odwiedzając Toruński Zakład Witrażowniczy Adam Stachowski, zamówić możemy nie tylko witraże o charakterze sakralnym, ale także witraże użytkowe lub artystyczne, stosowane np. w oknach i drzwiach domów. Technika wykonywania witraży pozwala również na stworzenie wyjątkowych elementów dekoracyjnych, wykorzystywanych w aranżacji wnętrz, takich jak chociażby przeszklenia meblowe, ścianki działowe, łapacze światła, lampy, lampiony ogrodowe, czy przeszklenia loftowe, które można zamawiać według gotowych wzorów lub w oparciu o własne pomysły.    

Wykorzystanie w domu witraży zamówionych u doświadczonego witrażysty, takiego jak Adam Stachowski prowadzącego Toruński Zakład Witrażowniczy, to doskonały sposób na stworzenie wyjątkowego i niebagatelnego wnętrza, pełnego światła i kolorów, co doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach o charakterze tradycyjnym, jak i tych w bardziej nowoczesnej odsłonie.