Budując dom oprócz kwestii związanych z postawieniem murów i ich wykończeniem musimy pomyśleć o przyłączach prądu, gazu i wody. W przypadku tej ostatniej mamy do wyboru przyłączenie się do sieci wodociągowej lub wybudować własną studnię głębinową. Jest ona na pewno alternatywą dla droższej wody z wodociągów. Jednak to czy zdecydujemy się na własną studnię głębinową zależy tylko od nas. Trzeba wiedzieć, że ma ona mnóstwo zalet, w tym oszczędność.

Wodociąg, czy własna studnia głębinowa?

Budowa studni głębinowej to świetne rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy nie mają dostępu do sieci wodociągowej. Chociaż wiele osób decyduje się na własną studnię pomimo dostępu do wody z sieci. Warto wiedzieć, że pobierając wodę z własnego ujścia płacimy jedynie na prąd, który zużywa pompa do wytłoczenia wody. W przypadku wody z sieci wodociągowej płacimy nie tylko za samą wodę, ale też możliwość dostarczenia jej do naszego domu. Studnia głębinowa to również zabezpieczenie przed brakiem bieżącej wody w sieci spowodowanej awarią w okolicy lub suszą. Dlatego mix obu źródeł wody może być najlepszym rozwiązaniem dla nowo powstającego domu jednorodzinnego. Niestety wodę z własnej studni trzeba filtrować lub uzdatniać. W zależności od tego czy mamy do czynienia z twardą wodą. Filtracja zapobiega przedostaniu się do instalacji piasku oraz drobnych zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić instalacje w domy. Z kolei twarda woda może być powodem powstawania osadów w używanych sprzętach AGD lub wylewce prysznicowej. Wtedy niezbędna jest dodatkowa instalacja zmiękczająca wodę. Może się zdarzyć, że woda będzie miała podwyższoną zawartość związków żelaza i mangany. Do usunięcia tych zanieczyszczeń wykorzystuje się stacje uzdatniania wody.

Własna studnia – od czego zacząć?

Budowa studni głębinowej na potrzeby domu jednorodzinnego nie wymaga zezwoleń pod warunkiem, że studnia została uwzględniona w planie zagospodarowania działki. Jeśli nie to inwestor ma obowiązek zgłosić budowę studni w starostwie powiatowym. We wniosku należy uwzględnić rodzaj studni oraz jej lokalizację. Taka procedura dotyczy jedynie studni o głębokości do 30m i poborze wody nie większym niż 0,5m3 na godzinę. Rodzaj studni głębinowej zależy od rodzaju gruntu, ilości potrzebne wody i głębokości warstwy wodonośnej. Jeszcze nie tak dawno popularnością cieszyły się studnie kopane z kręgów betonowych, ale są one zbyt płytkie i dochodzi w nich do przenikania zanieczyszczeń z gruntu. Dlatego inwestorzy coraz częściej wybierają studnię głębinową lun abisyńską, które gwarantują dostęp do dobrej, jakości wody użytkowej i pitnej.