Kominiarz wielu osobom kojarzy się z ubranym w czarny strój mężczyzną, w czarnym cylindrze i z przerzuconą przez ramię liną ze szczotką i kulą. Jednak współczesny kominiarz wygląda nieco inaczej. Mimo że strój osób czyszczących kominy ewoluował, to nie zmalało zapotrzebowanie na usługi kominiarskie. Od wielu lat świadczy je Zakład Kominiarski Romana Piekiełko z Oświęcimia.

Jakiego sprzętu używa kominiarz?

Sprzęt kominiarski można podzielić na trzy rodzaje: służący do czyszczenia i udrażniania kominów, służący do dokonywania pomiarów i przeprowadzania inspekcji wizualnej. Pierwszy typ sprzętu najbardziej kojarzy się z postacią kominiarza. To wszelkiego rodzaju linki, wyciory, szczotki stosowane do oczyszczania kominów. W tej kategorii znajdują się także filtry, gwiazdy służące do przepychania i czyszczenia, odciągi, łańcuchy, przepychacze i zestawy balonów. Sprzęt ten dobiera się do rodzaju komina i materiału, z którego jest wykonany. Posługują się nim pracownicy Zakładu Kominiarskiego Romana Piekiełko z Oświęcimia w województwie małopolskim.

Specjalistyczny sprzęt kominiarski

Oprócz ręcznego sprzętu do czyszczenia kominów kominiarze korzystają także z urządzeń elektrycznych służących do sprawdzania różnorodnych parametrów w kominie. Są to między innymi:
  • kamery inspekcyjne,
  • kamery endoskopowe,
  • niezbędne akcesoria do tych kamer,
  • analizatory spalin,
  • mierniki szczelności i ciśnienia,
  • detektory, balometry i anemometry do pomiaru jakości powietrza i wentylacji,
  • czujniki temperatury i wilgotności.
Podczas prac kominiarze korzystają także z mniej zaawansowanych narzędzi, takich jak latarki i lusterka. Są pomocne między innymi w sprawdzaniu prześwitu w przewodzie kominowym i ułatwieniu sobie pracy podczas czyszczenia lub udrażniania komina.

Urządzenia te spełniają bardzo ważną funkcję – pozwalają określić, czy stan przewodu kominowego nie zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców. Rolą kominiarzy, na przykład tych pracujących w Zakładzie Kominiarskim Romana Piekiełko z Oświęcimia w województwie małopolskim, jest nie tylko udrażnianie kominów, lecz także ocena jego sprawności i zbadanie ilości spalin i sadzy groźnych dla budynku i przebywających w nim osób. Z wykorzystaniem tych urządzeń kominiarze mogą między innymi: czyścić szyby wentylacyjne, usuwać sadze z przewodów kominowych i sprawdzać drożność kominów i wentylacji. Doświadczeni fachowcy pracujący w branży kominiarskiej mogą także naprawiać i projektować kominy, opiniować projekty kominów, przeprowadzać regularne kontrole kominów.