Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego rodzaju rampy przeładunkowej, dobrze będzie najpierw zaczerpnąć nieco przydatnych informacji w tym temacie. Trzeba bowiem między innymi wiedzieć, że rampy przeładunkowe różnią się pod wieloma względami w zestawieniu z mostkami oraz pomostami. Sprawdź, na co jeszcze warto w związku z tym zwrócić swoją uwagę.

Podstawowe kwestie

Na początek, warto będzie zwrócić uwagę na to, z jakich elementów składa się rampa przeładunkowa. Przy tym, trzeba zaznaczyć, że budowa jest w tym przypadku bezpośrednio uzależniona od tego, z jakiego rodzaju rampą przeładunkową mamy do czynienia. Jak łatwo można się tutaj domyślić, poszczególne modele ramp przeładunkowych będą stosować zróżnicowane rozwiązania pod kątem konstrukcyjnym. W każdym razie, mając ogólnie do czynienia z budową rampy przeładunkowej, najczęściej spotykamy się z takimi elementami, jak stalowa rama, płaski pomost z blachy oraz warga. Zanim przejdziemy do przedstawiania informacji na temat kolejnych elementów konstrukcji ramp przeładunkowych, dobrze będzie sobie wyjaśnić, czym jest warga. Zatem, jest to pewien rodzaj klapy przymocowanej do pomostu.

Krawędź tego rodzaju klapy jest najczęściej szczelnie dosuwana do platformy danej ciężarówki, co sprawia, że mamy do czynienia z jednolitym ciągiem komunikacyjnym pomiędzy wejściem do magazynu, a właśnie ciężarówką. Oprócz tego, z bardziej standardowych elementów konstrukcyjnych poszczególnych ramp przeładunkowych, wyróżnić należy dodatkowo jeszcze mechanizmy służące do unoszenia rampy, a także do otwierania lub wysuwania wargi, system sterujący oraz boczne blachy, które to są wykorzystywane w celu zabezpieczania. Krótko dobrze będzie tutaj jeszcze wspomnieć, że system sterujący wykorzystywany w nowoczesnych rampach przeładunkowych to najczęściej hydrauliczny system niskociśnieniowy. Konstrukcja rampy przeładunkowej musi być także zgodna z normą PN EN 1398.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wyżej przedstawione informacje stanowią jedynie część tego, co warto poruszyć w związku z rampami przeładunkowymi. Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania informacji o kolejnych kwestiach, pragniemy zaznaczyć, że tekst ten udało nam się stworzyć dzięki konsultacji ze specjalistami z firmy Proinvest zajmującej się świadczeniem usług związanych właśnie z rampami przeładunkowymi, a także z bramami przemysłowymi, dokami przeładunkowymi i więcej. I tak, mając do czynienia z rampami przeładunkowymi dobrze będzie wiedzieć również o fakcie, że dzielą się one na kilka rodzajów. Przy tym, dobrze będzie jeszcze wspomnieć, że wyżej przedstawione elementy konstrukcyjne spotkać możemy głównie w przypadku najbardziej nowoczesnych modeli ramp przeładunkowych.

Prawdopodobnie najbardziej istotnym podziałem ramp przeładunkowych jest podział ze względu na sposób uruchamiania. Tutaj, spotkać możemy się z rampami mechanicznymi lub rampami hydraulicznymi. Rampy mechaniczne działają w taki sposób, że podnoszenie zarówno platformy, jak i wargi odbywa się dzięki sile ludzkich rąk. Jeśli natomiast chodzi o rampy hydrauliczne, w ich przypadku warga i pomost są podnoszone w sposób automatyczny za pomocą sterownika, który to jest odpowiedzialny za uruchamianie poszczególnych siłowników hydraulicznych. Modele hydrauliczne są oczywiście wygodniejsze, ale też droższe zarówno przy zakupie, jak i eksploatacji.

To nie wszystko

Poruszając poszczególne kwestie związane z rampami przeładunkowymi, dobrze będzie na koniec wspomnieć jeszcze krótko o podziale platform rozładunkowych. W tym zakresie, trzeba wiedzieć przede wszystkim o fakcie, że platformy dzieli się obecnie ze względu na sposób uruchamiania wargi. Przez to, do czynienia możemy mieć z rampami z wargą wysuwaną lub z rampami z wargą obrotową. Pierwszy rodzaj nie potrzebuje wytłumaczenia, natomiast w przypadku drugiego rodzaju rampy, warga zostaje wychylona do góry przy użyciu specjalnych zawiasów obrotowych. Oczywiście, rampy przeładunkowe różnią się również ze względu na nośność czy też wielkość.