W kontekście aranżacji wnętrza domu schody drewniane cieszą się od wielu lat niesłabnącą popularnością. Zróżnicowane formy oraz duży wybór gatunków drewna pozwala uzyskiwać bardzo oryginalne aranżacje. Warto jednak zastanowić się dobrze nad decyzją dotyczącą konkretnego gatunku drewna. W dzisiejszym artykule postaramy się doradzić jakie gatunki najlepiej wybierać.

Jakie drewno będzie idealne na schody drewniane?

Najczęściej wybieranym gatunkiem jest z pewnością dąb. Przede wszystkim ze względu na dużą twardość oraz wysoką wytrzymałość. Dąb wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także ścieranie. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku schodów, które są dosyć intensywnie użytkowane. Na uwagę zasługuje również bardzo piękna barwa i rysunek drewna, które zachowuje swój wygląd przez długie lata. Ponadto dąb można wybarwić jednym z szerokiej palety kolorów, co daje duże możliwości nieszablonowej aranżacji wnętrza. Główną wadą drewna dębowego jest jego wysoka cena. Kolejnym popularnym gatunkiem, z którego wykonuje się schody drewniane, jest jesion. Charakteryzuje się on wysoką twardością. Specjaliści zalecają wybór surowca o ciemniejszej barwie. W przypadku jasnego drewna jesionowego konieczna jest okresowa konserwacja jego powierzchni specjalnymi preparatami. Gatunkiem godnym uwagi jest także czereśnia. Ten gatunek drewna ma przyjemną, czerwoną barwę. Czereśnia jest twarda i wytrzymała, a więc idealnie nadaje się na schody. Ten gatunek nadaje wnętrzu nieco egzotycznego klimatu. Skoro mowa o egzotyce, to warto zwrócić uwagę, że do produkcji schodów często wykorzystywane są takie gatunki jak mahoń, cedr brazylijski czy orzech amerykański. Stanowią one połączenie dużej wytrzymałości z efektownym wyglądem. Niestety drewno tych gatunków bywa nawet kilkukrotnie droższe od europejskiego surowca.

Jakie drewno nie nadaje się na schody?

Do gatunków, który należy unikać w kontekście wykonania schodów drewnianych, należą sosna, brzoza i klon. Sosna charakteryzuje się dużą twardością, ale jest mało odporna na wilgoć. Woda znacznie zmniejsza jej wytrzymałość. Schody z drewna sosnowego wymagają częstej pielęgnacji oraz zabiegów zabezpieczających. Klon cechuje elastyczność i wytrzymałość. Niestety jednocześnie jest też bardzo miękkim gatunkiem drewna. W kontekście długotrwałych obciążeń jest to poważna wada. Równie dużą miękkością charakteryzuje się brzoza. Jest bardzo atrakcyjna ze względu na jasny kolor drewna, ale zupełnie nie sprawdzi się jako materiał budulcowy na schody. Chcąc zamówić schody drewniane do swojego domu warto skorzystać z oferty Rafała Pawelskiego, który prowadzi zakład stolarski w Warszawie. Duże doświadczenie oraz długa lista realizacji dają pewność, że produkty wykonane przez Pana Rafała odznaczają się nie tylko trwałością, ale także efektownym wyglądem.