Wycinka drzew na własnej działce nie jest już tak prosta, jak na początku 2017 roku. Z jednej strony prawo liberalnie traktuje osoby chcące usunąć drzewa z jakiś powodów ze swojej działki – z drugiej od tej zasady istnieją wyjątki. Jakie prawa i obowiązki mają osoby prywatne chcące wyciąć drzewa na prywatnej działce? Kto może pomóc w tych działaniach?

Wycinka drzew z własnej posesji

Przez ostatnie kilka lat prawo dotyczące wycinki drzew kilkukrotnie się zmieniało. Od potrzeby uzyskiwania pozwoleń na każdą usuniętą roślinę, po możliwości swobodnego ich usuwania, bez względu na rozmiar i wiek drzewa. Na początku 2019 roku uchwalono kolejną nowelizację ustawy o ochronie przyrody, która dokładniej precyzuje, na jakich zasadach można wycinać drzewa z własnej posesji. Osoba, której dotyczą znowelizowane przepisy to osoba fizyczna - właściciel nieruchomości, który chce przeprowadzić wycinkę drzew, który nie będzie ich używał do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (czyli na przykład w takiej czy innej formie sprzedawał lub używał jako surowca). Jeśli osoba chcąca usunąć drzewo z posesji nie jest właścicielem (jest to np. roślina na działce sąsiada), musi uzyskać jego zgodę przed przeprowadzeniem wycinki. Jest tak, dopóki drzewo nie osiąga parametrów wymagających zgłoszenia. Wycinki drzew – szczególnie tych wysokich nie należy przeprowadzać samodzielnie, choćby ze względów bezpieczeństwa. Nietrudno tu o wypadek skutkujący nawet śmiercią lub zniszczenie mienia. Do tej pracy warto wezwać ekspertów, takich jak firma Eco Jarexs z Legnicy. Posiadają oni odpowiedni sprzęt – w tym podnośnik koszowy do 46 metrów – oraz wyszkoloną w technikach alpinistycznych kadrę, która szybko poradzi sobie z problemem.

Wyjątki od reguły

Są przypadki, gdy wycinkę drzew trzeba zgłosić. Punktem odniesienia jest obwód pnia drzewa mierzonego 5 centymetrów od ziemi (dotyczy to wszystkich jego pni lub – w przypadku jego braku na tej wysokości – mierzy się go poniżej korony drzewa). Gdy przekracza on 65 centymetrów w przypadku: kasztanowca zwyczajnego, platanu klonolistnego czy robinii akacjowej, wycinkę trzeba zgłosić. W przypadku pnia topoli, wierzby, klonu srebrzystego i jesionolistnego, jest tak, gdy przekracza on 80 cm obwodu. W przypadku pozostałych gatunków będzie to zaledwie 50 centymetrów obwodu. Jak wygląda proces zgłoszenia wycinki drzew?

Zgłoszenie wycinki

Zgłoszenie wycinki drzew składa się w urzędzie gminy. Musi ono zawierać dane wnioskodawcy i nieruchomości, z której usunięta ma zostać roślina. Do tego potrzebny jest też rysunek z usytuowaniem drzewa. Po przyjęciu zgłoszenia urząd gminy wysyła specjalistę, który potwierdza gatunek rośliny oraz jeszcze raz dokonuje pomiaru. Należy odczekać do 14 dni od czasu oględzin na sprzeciw, wezwanie do uzupełnienia braków formalnych lub zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Jeśli gmina zgodziła się na wycinkę drzewa, zgłaszający ma na jej przeprowadzenie 6 miesięcy.