Systemy alarmowe są niezbędne w miejscach, w których zależy nam na zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa. Głównym zadaniem alarmów jest powiadomienie właściciela obiektu lub jednostki ochrony o naruszeniu strefy chronionej. Jednakże alarm potrafi nawet tylko swoją obecnością odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Cały system składa się z połączonych ze sobą urządzeń, m.in. centrali alarmowej, manipulatorów i czujników. Oczywiście to nie wszystkie elementy systemu alarmowego. Czym dokładnie są urządzenia składające się na system alarmu?

Czym jest centrala alarmowa i manipulator?

Alarm jest urządzeniem złożonym z kilku elementów. Aby mógł prawidłowo spełniać swoją funkcję należy we właściwy sposób je podłączyć ze sobą. Pierwszym elementem systemu alarmowego jest centrala alarmowa. Znajduje się ona w dedykowanej obudowie obok akumulatora, który utrzymuje prace całego alarmu podczas braku zasilania. Zadaniem centrali alarmowej jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem pozostałych elementów, z których złożony jest system alarmowy. W tym celu zbiera dane dotyczące czujników, manipulatorów i obwodów sabotażowych. Ponadto centrala alarmowa jest odpowiedzialna za wykrywanie uszkodzeń w okablowaniu, a podczas wywołania alarmu wydaje sygnalizacje akustyczne i optyczne.

W niektórych systemach alarmowych centrala alarmowa posiada moduł komunikacji, co będzie powodowało powiadomienie odpowiednich osób o wywołaniu alarmu. Poza tym urządzenie to zapisuje w swojej pamięci wszelkie ingerencje w system alarmu.

Kolejnymi elementami składowym alarmu są manipulatory. Pozwalają one na programowanie centrali alarmowej, a także traktuje się je jako centrum obsługi całego systemu alarmowego. Manipulatory umożliwiają komunikowanie się użytkownika z centralą alarmową, sprawdzają stan całego systemu oraz są odpowiedzialne za uzbrajanie i rozbrajanie alarmu.

Najczęściej w systemach alarmowych instaluje się jeden manipulator główny, a w zależności od innych czynników montowane są również manipulatory strefowe. Manipulator główny wyposażony jest w wyświetlacz LCD oraz panel dotykowy lub klawiaturę numeryczną i odpowiadają za pełną kontrolę całego alarmu. Z kolei manipulator strefowy wyposażony jest w sygnalizator optyczny w postaci diod i klawiaturę numeryczną. Urządzenie to służy do uzbrajania i rozbrajania konkretnej strefy.

Czujniki – jeden z najważniejszych elementów systemu alarmowego

Obok centrali alarmowej najważniejszymi urządzeniami systemu alarmowego są czujniki. Specjaliści z firmy Artech podpowiadają, że prawidłowe funkcjonowanie całego systemu zależy od właściwego doboru czujników, ich działania, a także rozmieszczenia. Najczęściej stosowane są czujniki ruchu PIR, PIR+MW i czujniki ochrony przewodowej. Urządzenia te montuje się w oknach lub drzwiach. Działanie czujnika ruchu PIR polega na tym, że wykrywa on zmiany promieniowania cieplnego z zakresu podczerwieni, za pomocą czujnika pyroelektrycznego. Oprócz podstawowych czujników ruchu możemy zaopatrzyć się w czujniki dymu, gazu, zbicia itp., które zwiększą poziom bezpieczeństwa.