Kontakt z roślinami dla wielu osób jest dobrym sposobem na relaks i wyciszenie. Rośliny są bardzo pożyteczne, bo w domu oczyszczają i nawilżają powietrze. W ogrodzie upiększają przestrzeń i cieszą oko. Jednak aby pięknie rosły i się rozwijały, muszą być w dobrej kondycji już od sadzonki. Dlatego też warto kupować rośliny z dobrych źródeł, takich jak np. szkółka drzew i krzewów. W takich miejscach rośliny są najczęściej hodowane od ziarenka i odpowiednio pielęgnowane. Dzięki temu są w dobrej kondycji, więc mają dużo większe szanse na przyjęcie się w nowej ziemi.

 Zalety szkółek drzew i krzewów

Jeżeli chcemy, aby nasze krzaczki aronii lub drzewka owocowe przyjęły się w miejscu, w którym je posadzimy, musimy kupić sadzonki, które będą w bardzo dobrej kondycji. Wybór miejsca, w którym kupujemy swoje krzaczki, jest bardzo istotny i to w zasadzie od niego zależy czy roślina będzie dobrze rosła. Ze względu na rosnące zainteresowanie ogrodnictwem wiosną i latem możemy spotkać sadzonki roślin praktycznie wszędzie. Nawet w dużych sklepach spożywczych są tworzone miejsca, gdzie wystawione są sadzonki kwiatów, drzewek i krzewów owocowych. Wiele osób decyduje się na zakup roślin przy okazji zakupów spożywczych. Niestety bardzo często po wsadzeniu sadzonek w ziemię nie przyjmują się one i padają lub chorują i w efekcie, również trzeba je wyrzucić. Dzieje się tak dlatego, bo w tego typu sklepach bardzo często rośliny nie są odpowiednio pielęgnowane, mają za mało lub za dużo wody. Stoją w miejscu, gdzie jest zimny nadmuch klimatyzacji. Te wszystkie czynniki powodują, że rośliny są osłabione i często mimo ładnego wyglądu, już są chore. W Szkółka Drzew i Krzewów Wrzos mgr inż. Małgorzata i Paweł Karalus wszystkie rośliny hodowane są i przechowywane w odpowiednich dla danego gatunku warunkach. Rośliny, które potrzebują więcej ciepła, rosną w specjalnych szklarniach, gdzie panuje temperatura dla nich właściwa. Te, które potrzebują chłodu, aby rosnąć i się rozwijać są umieszczone w specjalnych namiotach lub pomieszczeniach, gdzie zapewnia się roślinom korzystny dla nich mikroklimat. W ofercie szkółki znajdują się między innymi:

  • wrzosy,

  • żurawiny,

  • drzewka owocowe,

  • azalie,

  • krzaczki malin i borówek,

  • różaneczniki.

Poza tym szkółka posiada rośliny żywopłotowe, winorośle i inny materiał szkółkarski.

Odpowiednia pielęgnacja

Roślinom uprawianym w szkółkach są dozowane odpowiednie ilości składników odżywczych w postaci nawozów i odżywek. Dobór środków odżywczych i wspomagających wzrost jest dokonywany zgodnie z gatunkiem i aktualnym stanem roślin. Takie szkółki roślinne zazwyczaj tworzą pasjonaci. Są to osoby, które posiadają kompleksową wiedzę na temat roślin i dla których kwiaty, drzewa i krzewy są pasją. Dlatego lepiej kupować wszelkie sadzonki w szkółkach roślin.