Dom to nasza oaza i źródło życia rodzinnego oraz towarzyskiego. Jednak to ogród sprawia, że miejsce staje się magiczne i daje nam dodatkowy obszar dla relaksu, spędzania czasu z bliskimi. To także hobby, które pozwala spędzać więcej czasu na dworze. Założenie ogrodu poprzedza kilka dodatkowych czynności. Dobrze jest mieć koncepcję tego, jakie rośliny chcemy posadzić i w jakiej konfiguracji.

Projektowanie ogrodu nie różni się niczym od projektowania wnętrza domu. Należy brać pod uwagę rozmiar terenu, występujące tu budynki, udogodnienia i atrakcje oraz zastanowić się nad funkcjonalnym zorganizowaniem tego miejsce dla wygody wszystkich, którzy będą tu spędzać swój wolny czas. Dlatego projekt przydomowego ogrodu najlepiej zlecić profesjonalnej firmie takiej jak Gardeco. Dysponują one odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i wyposażeniem, dzięki którym stworzą dla nas wymarzony zakątek.

Projekt ogrodu wokół domku jednorodzinnego

Profesjonalna firma budująca ogrody zaczyna zazwyczaj od przygotowania wstępnego projektu. Pierwszy etap tego procesu to poznanie preferencji właścicieli przyszłego ogródka, którzy mają już zazwyczaj wizję tego jak chcą, aby wyglądał obszar wokół domu. To też czas na zapoznanie się z ukształtowaniem terenu, występującą na miejscu glebą i roślinnością, co ma wpływ na przyszły projekt. Wszystkie te zmienne potrzebne są do przygotowania pierwszej wersji pomysłu. Wstępna wizualizacja pozwala też na wprowadzenie zmian i korekt z uwzględnieniem potrzeb osób zainteresowanych. Projekt koncepcyjny to przede wszystkim szczegółowy spis roślin, jakie zaplanowano wykorzystać do budowy ogrodu. Oszacowanie ich rozmieszczenia i ilości pozwala również dookreślić pierwsze koszty. Jednak projekt to nie tylko rośliny, to również zaplanowanie rozmieszczenia systemów nawadniających oraz oświetlenia, projekt nawierzchni i wybór materiałów do jej wykończenia, uwzględnienie małej architektury wokół domu oraz przygotowanie wstępnego kosztorysu. Zazwyczaj do projektu dołączany jest również zalecany program pielęgnacji poszczególnych roślin, co ma na celu wydłużenie żywotności wybranych gatunków.

Wykonanie i pielęgnacja ogrodu

Po akceptacji projektu przychodzi faza wykonawcza, która zaczyna się od większych prac ziemnych, czyli wykopywania niepotrzebnych elementów, roślin, ale też wyrównywania terenu lub wręcz odwrotnie nasypania wzniesień. To też dobry moment na odwodnienie terenu, co jest zalecane szczególnie w miejscach o rozwiniętym systemie wód podziemnych. Fachowcy zaplanują i zamontują odpowiednio instalacje nawadniające, wskażą najlepsze miejsce na postawienie architektury ogrodowej i złożą ją z wcześniej ustalonych elementów. Prace na tym etapie dotyczą również położenia nowego lub zadbania o istniejący trawnik, nasadzenia wybranych kwiatów, krzewów i drzewek, budowania oczek wodnych, stawów i wodospadów oraz montażu oświetlenia wydobywającego piękno tych elementów. Jeśli martwisz się, że nie podołasz pielęgnacji nowego ogrodu, możesz zlecić ją firmie budującej ogród. Dzięki temu masz pewność, że cięcia, koszenie, odchwaszczanie, konserwacja budowli ogrodowych czy pielęgnacja oczek wodnych oraz przygotowanie się na kolejne pory roku odbywa się we właściwym momencie i przy użyciu odpowiednich środków.